Bakan Avcı'dan Yeni Eğitim Yılı Mesajı: Eba, 21. Yüzyıl Becerilerinin Elde Edilmesinde Öncü Bir Kaynak Olacak

ANKARA(ANKA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yarın başlayacak 2015-2016 eğitim öğretim yılıyla birlikte uy...

Öğretmenler 27.09.2015, 14:45
Bakan Avcı'dan Yeni Eğitim Yılı Mesajı: Eba, 21. Yüzyıl Becerilerinin Elde Edilmesinde Öncü Bir Kaynak Olacak

ANKARA(ANKA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yarın başlayacak 2015-2016 eğitim öğretim yılıyla birlikte uygulamaya konulacak elektronik ders içeriklerini sistemli bir bütünlük ve kullanım kolaylığı ile sunan yeni EBA’nın (Eğitim Bilişim Ağı), derslerdeki kazanımların ve 21. yüzyıl becerilerinin elde edilmesinde öncü bir kaynak olacağını belirtti.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yarın başlayacak olan yeni eğitim öğretim yılına ilişkin bir mesaj yayınladı. Bakan Avcı, yeni eğitim öğretim yılının öğrenciler, öğretmenler ve milli eğitim camiası için çok heyecanlı bir gün olduğunu belirterek, “Millî Eğitim Bakanlığı olarak bizim de üzerimize önemli görevler düştüğünün bilinciyle EBA (Eğitim Bilişim Ağı) olarak adlandırdığımız önemli bir proje yürütüyoruz. Yeni eğitim-öğretim yılında, dünyanın en büyük eğitim portalı haline getirdiğimiz, zamandan, mekândan ve araçlardan bağımsız çalışan bulut sistemine sahip EBA, çok daha gelişmiş yeni tasarım ve mimarîsiyle öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin hizmetinde olacak. Elektronik ders içeriklerini sistemli bir bütünlük ve kullanım kolaylığı ile sunan yeni EBA, derslerdeki kazanımların ve 21. Yüzyıl becerilerinin elde edilmesinde öncü bir kaynak olacaktır” dedi.

Okula yeni başlayacak öğrencilerin ve velilerinin gözünde ise bu pazartesinin, çok daha özel bir anlam taşıdığına vurgu yapan Avcı şunları kaydetti:

“Biz eğitimciler, çocuklarımızı geleceğe hazırlamak gibi gerçekten de çok ağır bir sorumluluğu sırtımızda taşıyoruz. Sürekli değişen, değişim hızı katlanarak artan bir dünyada bunu başarabilmek hiç kolay değil. Burada en büyük sorumluluk, hiç kuşkusuz maarif camiamıza, anne ve babalarımıza ve bilhassa değerli öğretmenlerimize düşüyor. Alışageldiğimiz, bize rahat ve kolay gelen eski dünyanın malumat ve alışkanlıklarını çocuklarımıza dayatmak yerine, onların kendi yollarını çizmelerine yardımcı olmalı, onların yeniliklerle dolu dünyasını anlamaya çalışmalıyız.”

-“BİLİM TEKNOLOJİDE ÖĞRENCİLERİ YÖNLENDİRMEDE VELİLERE VE ÖĞRETMENLERE ÖNEMLİ BİR GÖREV DÜŞÜYOR”-

“Bilişim teknolojilerinin gündelik hayatımızı nasıl derinden etkilediğini hepimiz görüyoruz” diyen Bakan Avcı, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Birkaç on yıl öncesinde hayatımızda yeri olmayan bilgisayar ve internet, artık onlarsız olamadığımız yepyeni bir hayat tarzını önümüze açıyor. Bunlar her alanda olduğu gibi, özellikle eğitim alanında önemli imkânlar sunuyor. Ne var ki, bu bilişim teknolojileri, aynı zamanda bazı olumsuzlukları da beraberinde getirebiliyor. Aşırı ve yanlış kullanım söz konusu olduğunda, bu teknolojiler gençlerimizi yakın çevrelerinden koparıyor, bedenî olarak hareketsizleştiriyor ve onları çoğu gereksiz bir enformasyon yığınına maruz bırakıyor. Bu yüzden, öğrencilerimizin bu cezbedici teknolojik dünyaya kendilerini kaptırıp gitmemeleri, bu teknolojik dünyayı bilinçli ve en faydalı şekilde, kullanmaları büyük bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede, onları doğru yönlendirmek konusunda özellikle velilere ve öğretmenlere çok büyük görevler düşüyor. Bu vesileyle yeni eğitim ve öğretim yılının başta öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, bütün eğitim çalışanlarımız ve velilerimiz olmak üzere bütün milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@