Bakan Avcı'dan Mahkeme Kararları Açıklaması Uyacak mı Uymayacak mı?

MEB 1709 şube müdürü ataması 16.04.2014 tarihinde sadece sözlü / mülakat puanı esas alınarak yapılmıştır. Atamalar yapılmadan 40 gün önce Danıştay 5. Dairesinin 2013/8367 ve Danıştay

Öğretmenler 06.05.2015, 20:45
Bakan Avcı'dan Mahkeme Kararları Açıklaması Uyacak mı Uymayacak mı?

MEB 1709 şube müdürü ataması 16.04.2014 tarihinde sadece sözlü / mülakat puanı esas alınarak yapılmıştır. Atamalar yapılmadan 40 gün önce Danıştay 5. Dairesinin 2013/8367 ve Danıştay 2. Dairesinin 2013/10363 sayılı yürütmeyi durdurma kararları verilmiştir. Her iki kararda da özetle, Şube Müdürlüğü atamaları için; sadece sözlü sınavla atama yapılamayacağı, objektif olan yazılı sınavının değerlendirme dışı bırakılamayıp belirleyici olması gerektiğinden söz edilmiştir.

Aslında bahsi geçen Danıştay kararlarına göre 16.04.2014 tarihinde sadece sözlü puana göre yapılan atamalar iptal olsa da MEB atamaları iptal etmemektedir. Aynı zamanda hukuku ve mahkeme kararlarını yok sayacak birtakım kanun girişimlerinde bulunulmuş ancak TBMM adaletten yana olmuş ve şube müdürlüğündeki hukuksuzluğu yasalaştırmamıştır.

Sayın bakanım;  Birçok ulusal basında ve Milli Eğitim Bakanlığının 2015 Yılı Bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 17 Aralık 2015’te “ Danıştay ve İdare Mahkemeleri tarafından iptal edilen 1709 Şube Müdürü atamasına ilişkin açıklamalarda bulunmuştunuz, Meclis tutanaklarına geçen konuşmanızda 1709 Şube Müdürü Atamasının Mahkeme kararları çerçevesinde düzenlenip, Başbakanlığa gönderilen Görevde Yükselme Yönetmeliğinin yayınlanmasının ardından Aritmetik ortalamaya göre yapılacağını ifade etmiştiniz .

Yönetmelik yayımlanmıştır. 1709 atamanın dayanağını oluşturan yönetmeliğin (sadece sözlü puan ile atama yapılması )maddesi Danıştay 2.dairesi tarafından esastan iptal edilmiştir. Yapılan atamaların hiçbir dayanağı kalmamıştır. Sayın bakanımız sözünde durmalıdır. 

 

Ayrıca Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Mardin´de ilçe millî eğitim müdürleri ile bir araya gelmişti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin’de bulunan Bakan Avcı, ilçe millî eğitim müdürleri ile istişare toplantısında bir araya geldi.

Mardin'de sayın bakan ile sayın müsteşarın katıldığı toplantıda ilçe milli eğitim müdürlerinin sorusu üzerine sayın bakan: "Yüzde elliye göre çalışmalarımız bitmek üzere. Aritmetik Ortalamaya göre yeniden atama yapacağız." şeklinde açıklamalarda bulunarak 1709 Şube Müdürü atamasının iptal edildiğini akabinde Danıştay kararları gereği Aritmetik Ortalama ile hesaplanacak başarı puanına göre atamaların yenileceğini belirti

 5900 şube müdürü adayı Milli eğitim bakanlığından verdiğiniz söz üzerine iptal edilen sorularla yazılı sonuçlarının yeniden değerlendirilmesini, Danıştay, Bölge idare ve idare mahkemeleri kararları doğrultusunda sadece mülakat puanına dayalı olarak yapılan 1709 atamanın iptal edilip başarı sıralarının yeniden oluşturulmasını ve yeniden tercihler alınarak Aritmetik ortalamayla atamaların yenilenmesini beklemektedir.

MEB ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ MÜLAKAT MAĞDURLARI PLATFORMU

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@