Bakan Avcı: Dershaneler Özel Öğretim Kursu Olacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin özel öğretim kursu olarak tanımlandığını söyledi.

Öğretmenler 07.08.2015, 16:43
Bakan Avcı: Dershaneler Özel Öğretim Kursu Olacak

İSTANBUL (ANKA) -Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, dershanelerin özel öğretim kursu olarak tanımlandığını söyledi. Bakan Avcı’nın açıklamasına göre dershaneler artık “özel öğretim kursları” adı altında faaliyet gösterecek. 3 farklı bilim grubunda eğitim verilecek olan kurslarda, bir sınıfta en fazla 16 öğrenci yer alacak.

Anayasa Mahkemesi (AYM), dershanelerin kapatılmasını öngören düzenlemeyi iptal etmesi üzerine harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı AYM’nin kararı sonrası dershanelerle ilgili idari bir düzenlemeye gidileceğini açıklamıştı.

Düzenlemenin detaylarına ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Avcı, ''Dershaneler, özel öğretim kursu adı altında tanımlandı'' dedi. Avcı, özel öğretim kurumlarının 3 bilim grubundan kurs açılabileceğini ve öğrenci sayısının 16’yı geçmeyeceğini aktardı.

Avcı, öncelikle Anayasa Mahkemesi’nde açılan iptal davasının sadece dershanelerle ilgili bir iptal davası olmadığını, ilgili yasadaki sekiz maddeye ilişkin iptal davası açıldığını ifade etti. “1 Eylül itibariyle dershanelerin faaliyetlerine son vermesine ilişkin düzenlemenin iptal edilmesi, dershane kavramı yasadan ve mevzuattan çıkarıldığı için bir boşluk oluştu” diyen Avcı, bu boşluğun idari düzenlemeyle giderileceğini söylediğini hatırlattı.

Anayasa Mahkemesi’nin kararına göre dershanelerle ilgili düzenlemenin özel teşebbüs hürriyetine ve eğitim öğretim hakkına dokunan bir düzenleme olmadığını söyleyen Avcı, “Biz Anayasa Mahkemesi’ndeki savunmamızda, okul dışı eğitim almak isteyen öğrencilerimizin taleplerini karşılayacak özel okula dönüşme ve bütün devlet okullarında isteyen her öğrenciye ücretsiz olarak verilen takviye kursları düzenlemelerini açıkladık. Fakat Anayasa Mahkemesi bunları yeterli bulmadı. Biz de Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararındaki ilkesini göz önüne alarak Özel Öğretim Kurumları yönetmeliğimizde gerekli düzenlemeleri yaptık. Bugün de yeni yönetmeliğimizi Başbakanlığa gönderdik. Yarın yönetmeliğimiz çıkmış olacak” şeklinde konuştu.

-YÖNETMELİKTEKİ DÜZENLEMELER-

İlgili yasada ve yönetmeliklerde dershane diye bir tanım olmadığının altını çizen Avcı, “Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğimizde yaptığımız son değişiklikle kursları daha önce yönetmelikle ‘Çeşitli Kurslar’ başlığı altında toplanmış olan kategoriyi dört sınıfta topladık. Bunlardan bir tanesi de daha önce dershaneler üzerinden okul dışı eğitim almak isteyen öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte Özel Öğretim Kursları” şeklinde konuştu.

Bakan Avcı, Özel Öğretim Kurslarının nasıl açılacağı veya mevcut kurumlardan Özel Öğretim Kursuna nasıl dönüşeceğinin ayrıntılı olarak vurgulandığını ifade etti. Anayasa Mahkemesi’nin dönüşüm programının kendisini iptal etmediğini vurgulayan Avcı “Temel liseler gibi diğer kurslar da devam ediyorlar. Diğer kurumlardan özel okula veya anaokuluna, ilkokula, ortaokula, liseye veya özel etüt eğitim merkezine veya çeşitli kurslara dönüşmek isteyen kurumların önü açıktı zaten. Şimdi de dönüşen veya dönüşmeyen her kurum özel öğretim Kurumları yönetmeliğinde belirtilen esaslar çerçevesinde dönüşebilecekler ve faaliyetlerini sürdürebilecekler” dedi.

-ÖZEL ÖĞRETİM KURSLARI-

Avcı, özel öğretim kurumlarını “Hafta içerisinde veya hafta sonunda, okul dışı eğitim desteği almak isten öğrencilerimize kurs vermek üzere düzenlenmiş kurumlardır” şeklinde tanımladı. Bu kurumların hangi programı uygulayacağının yönetmelikte açık bir biçimde vurgulandığını ifade eden Bakan çeşitli bilim grupları oluşturduklarını ifade etti ve bu gruplarla ilgili detayları şöyle aktardı:

“Matematik grubu, fen grubu gibi bilim grupları oluşturduk. Talim Terbiye Kurulu tarafından bu bilim gruplarına ilişkin çerçeve kurs programı hazırlandı. Özel öğretim kursuna dönüşmek isten kurumlar, Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylanmış olan kurs çerçeve yönetmeliğinde sınıflandırılan bilim gruplarından istedikleri üç tanesinden kurs açabilecekler. Yarından itibaren Anayasa Mahkemesi’nin okul dışı eğitim alma ihtiyacına yaptığı vurguyu karşılayacak nitelikte özel öğretim kursları eğitim öğretim hayatımıza katılmış olacaklar.”

-TEMEL LİSELER-

Temel liselerin hafta içerisinde kendi öğrencilerine hafta sonlarında da mezunlara kurs açma hakkı olduğunu, mezunlar için ise Halk Eğitim Merkezlerinde bu kursların sürdürüldüğünü belirten Avcı, ayrıca özel okulların da kendi okullarında kendi öğrencilerine hafta sonları takviye kursları açabildiğini söyledi. Dönüşüm için müracaat eden kurumların da etmeyen kurumların da bu yönetmelik yükümlerine göre özel öğretim kurumlarına dönüşerek faaliyetlerini sürdüreceğini yineleyen Milli Eğitim Bakanı, şunları kaydetti:

“Temel liseler dershaneden dönüşen kurumlar olduğu için onların eğitim öğretim kadroları hafta sonları bu özel öğretim kurslarını düzenlemek için daha elverişli” dedi. Öğrencilerle mezunların aynı mekanlarda, aynı kurslarda eğitim görmelerini istemediklerini ekleyen Avcı, “Öğrencilerimiz kendi yaş grubunda ve kendi sınıf grubunda kurslara devam edebilecek. İlkokul- ortaokula gidecek öğrencilerimiz de özel etüt eğitim merkezlerimizde bu kurslardan yararlanacaklar.”(ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@