AYM Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavını Bugün Esastan Görüşecek

Anayasa Mahkemesi'nin 10 Eylül 2015 Perşembe günü Saat 09.30'da Aday Öğretmenlikten Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınav İptalini Görüşecek. 11 Ekim’deki Sınav İptal Olacak mı Bugün Karara Bağlanacak

Öğretmenler 10.09.2015, 02:30
AYM Asli Öğretmenliğe Geçiş Sınavını Bugün Esastan Görüşecek

Bilindiği üzere Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı yönetmelik değişikliği ile görevde 1. Yılını dolduran aday öğretmenler için özellikle sözlü sınav şartı getirmiş ve itirazların ardı arkası kesilmemişti. Yapılan bir çok itiraza rağmen bu sınav iptal edilmeyerek Anayasa Mahkemesine taşınmış ve Mahkeme 10 Eylül 2015 Perşembe günü bu davayı sonuçlandırmak üzere esastan görüşmeye karar vermişti. O gün geldi çattı ve gözle AYM’den gelecek karara çevrildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun 43 üncü maddesine “Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanırlar. Uygulanacak olan sözlü sınavda aday öğretmenler;" şeklinde bir fıkra eklenmişti.

2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na atanan 40 Bin öğretmen için süreç başlamış, asli öğretmenlik sınav kılavuzunun da yayınlanması ile 11 Ekim’de yapılacak olan sınav için aday öğretmenler tekrar baştan ders çalışmaya başlamışlardı.

Üniversite, KPSS ve ardından aday öğretmenlere uygulanan yerel yazılı sınavların yerini merkezi yazılı ve sözlü sınavlar almış ve ilk defa 11 Ekim’de uygulanmasına karar verilmişti. Aday öğretmenlerin beklediği AYM’nin karar günü geldi. Anayasa Mahkemesi Aday öğretmenler için ya tamam ya devam diyerek sınav ile ilgili toplantısını bugün yapacak ve bir karara bağlanması bekleniyor.

Kararın ardından Resmi Gazete’de yayımlanacak ve sınav olup olmayacağı bu karar ile netlik kazanacak. Umuyoruz ki bir çok alanda uygulanan bu sözlü sınavlar son bulur ve zaten sınavlarla sürekli olarak sınanan Öğretmenler de rahat bir nefes alır. Kararın açıklanmasının ardından ayrıntıları sizlerle anında paylaşacağız.

Asli Öğretmenliğe Geçiş Yazılı Sınavı Başvuru Kılavuzu

Kaynak: Haber Kaynağı

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@