Avcı: Dershanelere Yeni Yönetmelik Geliyor, Öğretmenlere Rotasyon Uygulanmayacak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, aynı okulda 15 yıl görev yapan öğretmenlerin yer değiştirmesini öngören rotasyonun uygulanmayacağını ve Anayasa Mahkemesi’nin dershane kararı doğrultusunda yönetmelik hazırlanacağını açıkladı.

Avcı: Dershanelere Yeni Yönetmelik Geliyor, Öğretmenlere Rotasyon Uygulanmayacak

ANKARA (ANKA) -Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, aynı okulda 15 yıl görev yapan öğretmenlerin yer değiştirmesini öngören rotasyonun uygulanmayacağını ve Anayasa Mahkemesi’nin dershane kararı doğrultusunda yönetmelik hazırlanacağını açıkladı.

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Birliği işbirliğinde yürütülen ‘Sürücü Eğitimi ve Sınav Süreçlerinin Geliştirilmesi Çalıştayı’na katıldıktan sonra çıkışta basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Avcı, Avrupa Birliği ile birlikte düzenlenen sürücü eğitimi çalıştayına göstermiş olduğu yoğun ilgiden dolayı basın mensuplarına teşekkür ederek, “Trafik sorununun ve dolayısıyla sürücü eğitim sorununun ne kadar büyük bir ulusal sorun olduğunu medyamızın da idrak etmiş olmasından büyük bir mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Avcı, Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerle ilgili iptal kararı üzerine sektör temsilcileri ve hukukçularla görüştüklerini kaydederek, "Anayasa Mahkemesi´nin özellikle dershaneleri de içeren kararında bazı maddelerle ilgili verdiği iptal kararı, iptal talebinin reddi kararlarını göz önüne alarak sektör temsilcileriyle de toplantılar düzenleyerek onların da Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararında belirttiği konularla ilgili değerlendirmelerini alarak ayrıca hukukçularla görüşerek Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla ortaya çıkan boşluğun bir idari düzenlemeyle giderilebileceği kanaatine vardık. Bu idari düzenlemeyi de sektör temsilcileriyle görüşerek oluşturduk. Bununla ilgili yönetmeliğimizi bu hafta içerisinde yayınlayacağız ve sizlerle tüm bu değişiklikleri Anayasa Mahkemesi kararının hangi gerekçelerine karşılık olmak üzere hazırlandığını sizlerle paylaşacağız. Yönetmelik yayınlandığı zaman Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeleri, bizim yaptığımız düzenlemelerin bu gerekçelerin hangilerine nasıl karşılık verdiğini zaten hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

-“ANAYASA MAHKEMESİ KARARINDA İŞARET EDİLEN GENİŞLİKTE YENİ ÇÖZÜM”-

Bakan Avcı, "Şu anda mevzuatımızda, yönergelerimizde ‘dershane’ diye bir kurum yok. Hukuki boşluk derken kastettiğimiz de bu. Dolayısıyla yasada ve yönetmeliklerde olmayan ama fiilen, bugün daha önceki düzenleme nedeniyle 1 Eylül´e kadar faaliyetlerinin devam etmesi öngörülmüş olan dershanelerin dönüşebileceği ve Anayasa Mahkemesi kararında da işaret edilen genişlikte bir yeni çözüm üretmiş oluyoruz. Bunu da sektörle görüşerek yaptık” ifadelerini kullandı.

-“ROTASYONUN UYGULANMAMASINA KARAR VERDİK”-

Bakan Avcı, bir okulda 15 yılını dolduran öğretmenlerin yer değiştirmesini öngören rotasyon uygulamasıyla ilgili bir soru üzerine, "Yapılan müracaatları değerlendirdik. Rotasyona tabi olan veya herhangi bir nedenle rotasyon dışında kalması ön görülebilecek bütün öğretmenlerimizin durumlarını içeren bir similasyon yaptık. Bu simülasyon neticesinde gördük ki aslında rotasyonla amaçladığımız eğitsel amaçlar, hedefler bu simülasyondan çıkmıyor. O nedenle dün akşam konuyu Sayın Başbakanımıza da ilettim. Onun da tavsiyeleri doğrultusunda bakanlığımızda da yaptığımız istişare görüşmeler ve ilgili birimlerimizle yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, rotasyonunun uygulanmamasına karar verdik." şeklinde konuştu.

Öğretmen atamaları ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi veren Bakan Avcı şunları söyledi:

"Öğretmen atamalarını Ağustos ayı içerisinde yapacağız. Onunla ilgili 47 bin dendi, 37 bin oldu; 10 bin nereye gitti gibi spekülasyonlar var. 47 bin, yasayla ihdas edilmiş kadrodur. Bu kadrolar bütün kamu kuruluşlarına yasayla ihdas edilir. İhdas edilen kadroların ne kadarının ne zaman kullanıma açılacağı Maliye Bakanlığının iznine bağlıdır. Bizim de ihdas edilmiş olan 47 bin kadrodan 37 bininin bu yıl kullanılabileceğine dair Maliye Bakanlığı kararı var. Biz de bu karar doğrultusunda ihdas edilmiş olan kadroların 37 binini bu yıl Ağustos ayında inşallah kullanacağız." (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.