Atama Bekleyen Lise Matematik Öğretmenlerinin Kadro Talebi

2016 Şubat öğretmen atamalarında Lise Matematik öğretmenlerine ne kadar kadro verilecek? Lise Matematik öğretmenleri kadro istiyor! Atama bekleyen Lise Matematik öğretmenlerinin sayısının 20 bini bulduğu ve her yıl Lise Matematik öğretmeni sayısının 10 bin kişi arttığı söylenmektedir.

Öğretmenler 08.12.2015, 17:32
Atama Bekleyen Lise Matematik Öğretmenlerinin Kadro Talebi

Atama bekleyen Lise Matematik öğretmenleri, 2016 Şubat öğretmen atamalarında kendilerine 2 bin üzerinde kontenjan verilmesini talep ederek aşağıdaki yazılı kampanyayı başlatmışlardır.

 

 

Her yıl branşımızda daha fazla bir yığılma var. Nedeni sürekli formasyon verilmesi. Şu an atanmayı bekleyen lise matematik öğretmeni sayısı 20 bini aştı. Bu sayı eriyene kadar formasyon alımlarının durdurulmasını, eğitim fakültelerinin kapatılmasını talep ediyoruz. Çünkü her yıl atanmayı bekleyen lise matematik öğretmeni sayısı yaklaşık olarak 10 bin kadar artmaktadır. Bize verilen 2000 altı kontenjanlarla bu sayının erimesi mümkün değildir.  2015 yılında yapılan YGS ve LYS sınavlarındaki matematik ortalamaları YGS için 5,2 (30 soruda), LYS için 10,2 (50 soruda) ve 4,1 (30 soruda) dir. Pisa sınavlarında ise 2012 yılında Türkiye matematikte 65 ülke arasından 44’üncü olmuştur. 2015 Pisa sonuçları ise 2016’da açıklanacaktır. Bize göre bu başarısızlığın nedeni ilk olarak ücretli öğretmenlerle düşen eğitim kalitesidir. İkinci olarak ise YGS ve LYS yeni eğitim yaklaşımlarına göre öğrencileri ölçerken okullarda hala eski anlayışa göre eğitim verilmesidir. Çözüm olarak emekliliği hak etmiş öğretmenlerimizin emekli edilerek öğretmen kadrosunun daha genç ve dinamik bir kadroyla revize edilmesini öneriyoruz.    Maddi açıdan daha ekonomik olduğu için tercih edilen ücretli öğretmenlik uygulaması matematik adına çocuklara ciddi zararlar vermektedir. 2015 yılı itibariyle valiliklerden gelen sayılara göre 69 ilde 71.960 tane ücretli öğretmen görev yapmaktadır. Bunların sadece 28.178 tanesinin mesleği öğretmenliktir.  Yasal olarak ücretli öğretmenlik yapabilen kişilerin eğitim durumunu incelersek; ön lisans mezunu, lisans mezunu vs. Liselerde matematik dersine girecek olan kişilerin bırakın matematik öğretmeni olmasını lisans mezunu olmasına bile gerek yok. Herhangi bir 2 yıllık üniversite mezunu bile lisede sizin çocuğunuzun matematik dersine girebilir. Ya da ücretli öğretmenlerin iş garantisi olmadığı için sık sık öğretmen değişmesinden öğrenciler verim alamayabilir. Bu durumda çocukların matematikte başarılı olmasını nasıl bekleyebiliriz? Günü kurtarma amaçlı yapılan bu uygulama uzmanlık gerektiren branş derslerinde öğrencilere ciddi ve kalıcı zararlar vermektedir. Bu yüzden kontenjanlar belirlenirken branşımıza 5.000 atama verilmesini istiyoruz.

Kaynak:  memurahval.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@