Aşçılık lisesi öğrencilerinin sorunu barınma

TÜRKİYE'nin 60 ilinden 700 öğrencinin eğitim gördüğü Bolu'nun Mengen İlçesi'ndeki Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sadece 165 öğrenci yurtta kalırken, diğerleri...

Öğretmenler 15.04.2016, 11:11
Aşçılık lisesi öğrencilerinin sorunu barınma
(Bolu),TÜRKİYE'nin 60 ilinden 700 öğrencinin eğitim gördüğü Bolu'nun Mengen İlçesi'ndeki Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde sadece 165 öğrenci yurtta kalırken, diğerleri üniversite öğrencileri gibi bir araya gelip kiraladıkları evlerde kalıyor.

Aşçılar diyarı Mengen'de 1985 yılında eğitime başlayan Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, geçen sürede yaklaşık 2 bin 500 öğrenci mezun etti. Mezunlarının büyük bölümü büyük otellerde ve firmalarda zorlanmadan iş bulan lisenin en büyük sorunu konaklama. Türkiye'nin 60 ilinden 52'si kız 700 öğrencinin eğitim gördüğü okulda sadece 165 erkek öğrenci okulun yurdunda kalıyor. Diğer öğrenciler 2-3-4 kişilik gruplar halinde bir araya gelip ilçede kiraladıkları evlerde kalıyor. Kaloriferli ev tercih eden öğrenciler Pazarköy Beldesi'nde bulunan TOKİ konutlarında kalırken, büyük bölümü ise ilçedeki konut azlığı nedeniyle daha çok sobalı evlerde konaklıyor. Soba yakmak, ütü, temizlik, yemek yapmak gibi işler için liseliler aralarında iş bölümü yapıyor.

Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Selami Kurtoğlu, okullarının  Türkiye'nin en pristijli okulu olduğunu söyledi. Geçen 13-16 Ocak tarihleri arasında Antalya'da düzenlenen Uluslararası Altın Kep Aşçılar Yemek Yarışması'nda 1'inci olduklarını hatırlatan Kurtoğlu, Türkiye'nin her yerinden öğrencilerin okullarına başvurduğunu, ancak bir çoğunun konaklama sorunu nedeniyle vazgeçtiğini söyledi. Kurtoğlu, şöyle konuştu:

"52 kız öğrencimiz var. Onlar için hiç pansiyonumuz yok ve ev tutarak oralarda barınmaya çalışıyorlar. Erkek öğrencilerimizin ise sadece 168'i yurtta kalıyor. Geriye kalanlar ev tutarak barınma sorunlarını çözüyorlar. Geçtiğimiz yıl 3-4 kız öğrenci bir araya gelerek ev tuttu ve her hafta birisinin annesi gelip başlarında durdu. Bu da çok fazla gitmedi ve öğrenciler kendi başlarına evlerde kalmaya başladılar. Evlerinde soba yakmak ve yemek yapmak zorunda kalıyorlar. Belirli bir yere gelmek için de bu zorluklara katlanıyorlar. Okulumuz pansiyonlu olunca Türkiye'nin her yerinden müracaat ediyorlar. Güzel derecelerle okulumuza gelip, kalacak yer sorunu olduğu için ağlayarak gidenleri de gördüm. Buna çok üzüldük. Barınma şu an için gerçekten ciddi bir sorunumuz."

Öğrenciler ise turizm sektöründe çalışmayı çok istedikleri ve kolay iş bulacaklarına inandıkları için Mengen'i tercih ettiklerini söyledi. Barınma sorununun kendileri için önemli olduğunu ifade eden öğrenciler, henüz lisedeyken üniversite öğrencilerinin yaşadığı hayatı yaşamaya başladıklarını, turizm için bu zorluğa katlandıklarını belirtti.

 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@