Ankara Üniversitesi'nde Bilim Ateşi Yandı

ANKARA (ANKA) - Ankara Üniversitesi, 2015-2016 eğitim öğretim yılını g...

Öğretmenler 17.09.2015, 08:30
Ankara Üniversitesi'nde Bilim Ateşi Yandı

ANKARA (ANKA) - Ankara Üniversitesi, 2015-2016 eğitim öğretim yılını görkemli bir törenle açtı. Binlerce yeni öğrenci, uyum programı kapsamında bilim ateşini yakıp Anıtkabir’i ziyareti ederek üniversite hayatına "merhaba" dedi.

Ankara Üniversitesi’nin geleneksel olarak düzenlediğini eğitim öğretim yılı açılış töreni AÜ Tandoğan Rekreasyon Alanı’nda başladı. 2015-2016 Eğitim, Öğretim Yılı Uyum Programı çerçevesinde gerçekleşen açılış töreninde 10 bin öğrenci ve üniversite yönetim kadrosu hazır bulundu. Açılışta AÜ’ye yeni katılan öğrencilere seslenen Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, öğrencilerin zorlu bir sınav aşamasından geçip 100 binleri eleyerek Ankara Üniversitesi'ne geldiğini ve Ankara Üniversitesi yurttaşı olduklarını ifade etti.

-BİR ADIM ÖNDE-

Öğrencileri kutlayan Rektör Erkan İbiş, Ankara Üniversiteli olmanın çok farlı bir kavram ye anlayış olduğunu belirterek, “Ankara Üniversitesi yurttaşı olabilmek için Ankara Üniversiteli ruhunu taşımak gerekiyor. Nedir bu ruh derseniz? Bunun içinde akıl vardır, bilim vardır, çağdaşlık vardır, tüm bunlara inanç vardır” diye konuştu.

-ŞİDDETSİZ TARTIŞMA-

Ankara Üniversitesi öğrencililerinin eleştirel düşünceye sahip olduğunu, farklılıklara saygı gösterdiğini, uygarca, şiddetsiz, öfkesiz kavgasız ve hakaretsiz tartışabildiğini söyleyen Erkan İbiş, "Tüm bunlar sizlerin özelliği olacak" dedi. Konuşmanın ardından alandaki Bilim Ateşi yeni kayıt yaptıran ve mezun bir öğrenci ile birlikte Rektör Erkan İbiş tarafından yakıldı.

-ANITKABİR ZİYARET EDİLDİ-

Yakılan ateşin ardından Ankara Üniversitesi öğretim görevlileri ile Ankara Üniversitesini yeni kazanan öğrenciler birlikte Anıtkabir'e yürüdü. Mozolenin önünde gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından Rektör Erkan İbiş tarafından Anıtkabir Özel Defteri imzalandı. Erkan İbiş imzasında, “8 bin yeni kaydolan öğrencimizle yanınızdayız. Toplumsal barışın, birlik ve beraberliğimizin önemini kavrayan gençlerimizin, Cumhuriyete sahip çıkacaklarına, akıl ve bilimi rehber edinerek ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkarma hedefine doğru koşar adımlarla ilerleyeceklerine inancımız tamdır” ifadesine yerdi. Öte yandan Anıtkabir’in arından Gölbaşı Kampüsü Teknokent Konferans Salonu’nda 70. Kuruluş Yıldönümü kutlamaları devam etti. Kutlamada yeni kurulan Ankara Üniversitesi Bandosu, performansıyla büyük beğeni topladı.(ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@