Anasınıfı öğretmenlerinin ayda 20 saat fazla mesai

Anasınıfı öğretmenlerinin 300 dakika zulmü bitmeli

Öğretmenler 25.11.2015, 15:58
Anasınıfı öğretmenlerinin ayda 20 saat fazla mesai

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm ilkokullarda 40 dakikalık 6 ders saati üzerinden eğitim öğretim veren sınıf öğretmenleri her kırk dakikada bir en az 10 dakika ders arası (teneffüs) verirken günde 240 dakika ders yapıp girdikleri dersler karşılığında haftalık 30 saat ders görevi yapmış sayılırken, Anasınıfı öğretmenleri günde 300 dakika aralıksız olarak çalışıyorlar. Aralıksız olarak üç yüz dakika derse giren öğretmenler ders arası gibi bir olanağa sahip olmazken, sınıf öğretmenlerine göre, günde bir saat fazla ders yapıp aynı miktarda, yani 30 saat ders görevi yapmış sayılıyorlar. Bu da anasınıfı öğretmenlerinin haftada 5 saat, ayda ortalama 20 saat fazla çalışmalarına karşın bu fazla mesailerinin maddi karşılığını alamadıklarını gösteriyor. Peki durum sadece bundan mı ibaret. Hayır!
Anasınıfı öğretmenleri yaşları çok küçük olan öğrencilerle muhatap olup onlara eğitim veriyorlar. Yaş seviyesi düştükçe çocukların eğitimlerinin daha da zorlaştığı açık bir gerçek olarak ortada dururken, 1. sınıf öğretmenine göre yükünün daha da hafifletilmesi gereken anasınıfı öğretmenleri, bırakın hafiflemeyi, aralıksız olarak yaptıkları 300 dakikalık ders süreleri ile adeta ağır bir yük altında ezilmektedirler. Minik öğrencilerin henüz toplumsal kurallara bile uyum sağlamayı yeni öğrendikleri bu eğitimin ilk aşaması olan sınıflarda oldukça zorluk yaşayan anasınıfı öğretmenleri birkaç dakikalığına bile derslerinden çıkıp hava alamamakta, öğrencilerinin yanından 1 dakika bile ayrılamamaktadır. Zira en ufak bir sorun oluşması durumunda direkt olarak öğretmenler sorumlu tutulmakta.
Peki bu kadar mı, tabiiki hayır!
Anasınıfı öğretmenleri özellikle gelir seviyesi düşük olan bölgelerde ve köy okullarında beslenme saati sonrasında öğrencilerin kirlettiği alanları kendileri temizlemek zorunda kalmaktalar. Çoğu okulda öğretmenler kurulu toplantılarına bile okul müdürleri tarafından çağrılmadıkları oluyor. Bunun gibi çok sayıda sorun sayılabilir. 
Anasınıfı öğretmenleri tüm bu sorunlara görev aşkı ile göğüs geriyorlar. Görevlerini severek, meslek aşkı ile yapıyorlar. Ancak bu haksız uygulamanın değiştirilmesinin zamanı geldi ve çoktan geçti bile.
Milli eğitim bakanlığının çok acil olarak anasınıfı öğretmenlerinin bu mağduriyetini gidermeli, ek derslerini hakkaniyet çerçevesinde ödemeli, ders saatlerinde sorunları çözecek uygulamalara gitmeli, her anasınıfı olan okula sadece anasınıflarında çalışmak üzere yeterli personel vermeli, diğer ders öğretmenler gibi anasınıfı öğretmenlerine de en azından öğretmenler odasında bir çay içme ve dinlenme arası hakkı vermelidir.

 

 

Cevat Artun

 

 

 

Kaynak: ÖğretmenDiyarı

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@