'Alevilik sapkınlıktır' denilen etkinlikte okul müdürü tarafından zorlama ve engelleme

Aleviliğe "sapkın inanç" diyen MAYDER'in devlet okulundaki etkinliğini engellemeye çalışan Komünist Parti üyeleri, okul müdürü tarafından zorla alıkonuldu, ardından gözaltına alındı.

Öğretmenler 12.05.2016, 23:59
'Alevilik sapkınlıktır' denilen etkinlikte okul müdürü tarafından zorlama ve engelleme
Molla Ahmet Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MAYDER) isimli gerici derneğin, Burdur Göller Yöresi Anadolu Lisesi Pansiyonu'nda düzenledikleri toplantıda yer alan Alevi düşmanı ifadeler, geçtiğimiz hafta soL Portal'da yayınlanmıştı.
Toplantıda konuşan ve kendisini dinleyenlere "dua" öğreten kara çarşaflı bir kadın daha sonra kendisine "Alevilikle" ilgili sorulan bir soru üzerine  "Alevilik, içinde çok farklı dalları olan ama peygamberliğin aslında Hz. Muhammed'e değil de Hz. Ali'ye gönderilmiş sapık düşünceleri olan bir inanç" yanıtını vermişti.

İZİNSİZ MAYDER TOPLANTILARI SÜRÜYOR

Olayın ardından yapılan suç duyurusu ve Burdur Valiliği'nin açtığını beyan ettiği idari soruşturmaya karşın, MAYDER'in düzenlediği toplantıların sürdürüldüğü belirtildi. 28 Nisan tarihinden itibaren haftalık periyotta devam eden toplantıların izinsiz ve yönetmeliğe aykırı olduğu ortaya çıktı.

Kamuoyunda tepki toplayan toplantılar ortaya çıktıktan sonra, Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 4 Mayıs tarihli ve ilerleyen haftalar için Öğrenci Kültür Merkezi Burdur şubesi sahibi Ayhan Özdemir'in eşi Mücella Özdemir ve Vesile Erdem isimlerine izin belgesi imzalandığı, iznin 28 Nisan tarihli toplantıyı kapsamadığı öğrenildi.

Pazartesi günü Mahir Akgün, Özlem Göncü ve Mehmet Turan'ın konuyla ilgili olarak bireysel suç duyurusunda bulunması sırasında savcının; "Milli Eğitim Müdürlüğü'nün belki de haberi yok neden suç duyurusunda bulunuyorsunuz?" diye sorması da tepkilere sebep oldu.

MÜDÜR, EĞİTİM-İŞ'İ ENGELLEDİ

Olayın ortaya çıkmasından sonra Burdur Eğitim-iş yöneticilerinin sendikal faaliyet için kuruma gittiği, müdürün ise önlemek amacıyla toplantıyı engellemek istediği iddia edildi.

Dün ise Komünist Parti (KP) üyeleri, toplantının tekrar edileceği haberi üzerine pansiyon etrafındayken okul müdürü İbrahim Çetin ve müdür yardımcısı Hüseyin Işık tarafından zorla alıkonuldu, telefonlarına el konulmaya çalışıldı. Ardından KP üyeleri polis tarafından gözaltına alındı.

Emniyet müdürlüğünde ifadesi alınan iki KP üyesinden özel hayatın ihlali suçundan şikayetçi olan müdür İbrahim Çetin hakkında ise, KP üyeleri de alıkoyma ve taciz suçlamasıyla şikayetçi oldu.

Emniyette adli işlemler devam ederken Eğitim Bir-Sen Burdur yönetimi ve milli eğitim müdür yardımcılarının da okul müdürü İbrahim Çetin'e destek için emniyete gelmeleri dikkat çekti.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@