ALES 2 Mayıs Pazar Günü Gerçekleştirilecek! Adayların Sınav Öncesi Dikkat Edeceği Hususlar

ÖSYM Başkanlığı 2021 yılı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için son hazırlıkları tamamladı. Tam kapanma sürecinde sınava girecek adayların dikkat edeceği hususlar haberimizde.

ALES 2 Mayıs Pazar Günü Gerçekleştirilecek! Adayların Sınav Öncesi Dikkat Edeceği Hususlar

Tam kapanma sürecinde ertelenip ertelenmeyeceği merak edilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için son karar verildi. 

ÖSYM Başkanlığı ALES 2021/1 için sınavların bildirilen tarihte düzenleneceğini ilan etti. Bu kapsamda adaylar Pazar günü sınava katılacaklar. Hem sınav öncesinde hem sınava girerken dikkat edilecek bazı noktalar bulunuyor. 

ALES 2021/1 SINAVINA GİRECEKLER BU HUSUSLARI GÖZDEN KAÇIRMAYIN

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) sınav takvimi kapsamında 2021-ALES/1 -  2 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilecek.

Tam kapanma tedbirlerinin uygulandığı bu dönemde adaylar 'Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi' çerçevesinde sokağa çıkma yasaklarından muaf olacaklar. Ayrıca sınava katılacak adaylar talep etmeleri durumunda yanlarında bir akrabalarını bulundurabilecekler. Adayların refaketinde eş, kardeş, anne veya baba olabilecek. 

Sınava Dair Detaylar

2 Mayıs Pazar günü uygulanacak 2021-ALES/1 saat 10.15'te başlayacak. Adayların sınav salonlarına alınması ise saat 10.00 itibariyle sona erecek. Adaylara sorular için 150 dakika - 2 buçuk saat süre verilecek. Sınav 12.30'da sona erecek. 2021-ALES/1 sonuçları 27 Mayıs tarihinde ilan edilecek. 

ALES GÜNÜ AÇIK OLACAK İLÇE NÜFÜS MÜDÜRLÜKLERİ

ÖSYM Başkanlığı sınav günü kimliğini unutanlar için açık olacak nüfus müdürlüklerini de ilan etti. T.C. Kimlik Kartını kaybeden,  nüfus cüzdanı olmayan adaylar ÖSYM tarafından açıklanan İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce 02 Mayıs 2021 Pazar günü 07.00- 10.00 saatleri arasında geçici kimlik belgesi alabilecekler. 

ÖSYM adayların geçici kimlik almalarına dair birde uyarıda bulundu. Kurum adayların "Adaylar, Nüfus Müdürlüklerince düzenlenen fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu-karekodlu Geçici Kimlik Belgeleri ile sınava girebileceklerdir. “Geçici Kimlik Belgesi” dışında verilen belge, form vb. sınava giriş için kabul edilmeyecektir. Bu amaçla, Nüfus Müdürlüğüne başvuran adayın, ilgili sınavın Sınava Giriş Belgesi ve biyometrik fotoğrafının yanında olması gerekmektedir." hususlarına dikkat etmeleri gerektiğini duyurdu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@