AKP'nin Eğitime ne yaptığını merak ediyor musunuz? Önder Yılmaz işte bunu yazdı...

Önder Yılmaz Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri, alanında uzman bir öğretmen. Eğitim ile yazdıklarıyla çok sayıda otorite tarafından desteklenen ve kabul gören yazılarıyla sitemiz kamugundemi.com okuyucularına da makaleleriyle destek olmaya devam ediyor. İşte Önder Yılmaz'ın yazdığı son makalesi: Eğitim İlişkileri Üzerinden Bir AKP Çözümlemesi (Eleştirel Pedagoji, Sayı 44)

Öğretmenler 11.03.2016, 18:08 11.03.2016, 18:26
AKP'nin Eğitime ne yaptığını merak ediyor musunuz? Önder Yılmaz işte bunu yazdı...
Önder Yılmaz Eğitim İş Genel Eğitim Sekreteri, alanında uzman bir öğretmen. Eğitim ile yazdıklarıyla çok sayıda otorite tarafından desteklenen ve kabul gören yazılarıyla sitemiz kamugundemi.com okuyucularına da makaleleriyle destek olmaya devam ediyor. İşte Önder Yılmaz'ın yazdığı son makalesi: Eğitim İlişkileri Üzerinden Bir AKP Çözümlemesi (Eleştirel Pedagoji, Sayı 44)

AKP iktidarı dönemi uzun sürmüş ve eğitim sistemi bu dönem içerisinde köklü değişikliklere maruz kalmıştır: MEB'in Teşkilat yapısından, öğretim programlarına, haftalık ders çizelgelerinden seçmeli derslere, okul türlerinden kademeler arası geçişi belirleyen sınav türlerine kadar hemen her alanda yaşanan değişikler son derece hissedilir etkiler yaratmıştır.

Bu değişikliklerin iki temel yönelimi olduğunu daha başlangıçta ifade etmek gerekiyor: Birincisi, egemen eğitim politikalarının Türkiye'deki sistemi de etkilemesi ve "piyasalaşmanın" dayatılmasıdır. Eğitim bu süreç içinde bir hak olmaktan çıkartılmış metalaştırılmıştır. İkincisi de yine birincisi gibi ideolojiktir; ama evrensel niteliklerden öte, yerel özellikler taşımaktadır. İktidar, "kendi inanç değerlerini eğitim sisteminin merkezine" yerleştirmiştir. Böylelikle siyasetin diğer alanlarındakine benzer bir ötekileştirme süreci eğitim yoluyla da gerçekleşmiştir. Buradan yola çıkarak, son dönem eğitim politikalarının hedefinin, insan yetiştirmek değil, yetişecek olan insanlar üzerinde mutlak bir kontrol sağlamak olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Makalenin Devamı için Tıklayın!
 
Yorumlar (1)
ak parti 4 yıl önce
ak parti
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@