AKP, FETÖ'nün cemaat okullarını İmam Hatip Yapıyor

Darbe girişimi sonrası MEB’e devredilen Cemaat’e bağlı eğitim kurumları Türkiye’nin dört bir yanında imam hatipleştiriliyor

Öğretmenler 24.08.2016, 13:21
AKP, FETÖ'nün cemaat okullarını İmam Hatip Yapıyor
sendika10.org'da yer alan habere göre; Darbe girişimi sonrası çıkarılan KHK’lar ile Cemaat’in eğitim kurumlarına el konuldu. El konulan eğitim kurumları adli işlemin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) devredildi.

Okulların MEB’e devri sonrası MEB Müsteşarı Yusuf Tekin katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamada devredilen okulların devlet okulu olarak faaliyetlerine devam edeceğini söyledi. Tekin’in konuşmasının satır başları şöyle:

Başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere Bakanlar Kurulu, Maliye Bakanı ve Milli Eğitim Bakanımızın talimatıdır. Biz bu okulların tamamını kamu okulu, resmi okul olarak kullanıp, çocukların eğitimine devam edeceğiz.
Devralınan bu okullarımıza darbe girişiminde şehit olan vatandaşlarımızın isimlerini verdik. Hepsi bir şehidimizin adıyla anılacak. Çocuklarımız 15 Temmuz’u sürekli hatırlayacaklar. Sayın Bakanımızın talimatıyla okullarda bu şehitlerimizin hayat hikayesinin anlatıldığı bölümler oluşturuyoruz.

Cemaat okullarının MEB’e devredilmesi sonrası AKP, Türkiye’nin her bölgesinde okulları imam hatip okullarına dönüştürüyor. Devredilen okullar ilk-orta-lise imam hatip olarak yeniden açılıyor. Şu ana kadar imam hatip okuluna dönüştürülen okullar:

Bilecik: Mühürlenen Özel Sevgi Çiçeği İlk-Ortaokulu’na Dursun Fakıh İmam Hatip Ortaokulu tabelası takıldı.

Van: Özel Van Serhat Nevbahar İlkokulu, 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu ismiyle imam hatip okuluna dönüştürüldü.

Sivas: Sultan Murat Eğitim Kurumları altında faaliyet yürüten 3 okul imam hatip lisesi, biri imam hatip ortaokulu, birisi de 15 Temmuz gecesi hayatını kaybeden Murat Ertekin’in adının verildiği Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak imam hatip okuluna dönüştürüldü.

İstanbul: Maltepe Kiptaş konutlarındaki Özel Coşkun Koleji ve Maltepe Yeditepe Üniversitesinin yakınındaki Özel Anafen Koleji İmam Hatip Lisesi proje okulu olarak açıldı.

Yalova: Özel Yücebilgili İlk ve Ortaokulu, Şehit Zeynep Sağır Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu.

Zonguldak: Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bakanlık tarafından kendilerine tahsis edilen Fatih Koleji’nin Anadolu İmam Hatip Lisesi olduğunu açıkladı.

Bursa: Nilüfer Koleji Mudanya Kampüsü, Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu.

Bayburt: Özel Aba İlk ve Ortaokulu, imam hatip ortaokulu olacak.

Bodrum: Konacık Mahallesi’nde faaliyet veren Özel Merter Eğitim Kurumu okullarının ilkokul, ortaokul, imam hatip ortaokulu ve imam hatip lisesine dönüştürüleceği öğrenildi. Açılacak okullar Bodrum’un ilk imam hatip okulları olacak.

Akşehir: Özel Reyhan Koleji Kız İmam Hatip Lisesi olarak faaliyet gösterecek.

Bolu: Özel Melih Koleji ve Özel Fatih Koleji imam hatip okullarına dönüştürüldü.

Manisa: Özel Şehzade Mehmet Lisesi’nin ismi değiştirilerek Kız İmam Hatip Fen Lisesi ve Sosyal Bilimler Lisesi olarak eğitim verecek.

Osmaniye: Serhat Koleji, imam hatip ortaokulu oldu.
Konya: Mülkiyeti hazineye geçirilen özel okulun binaları yeni dönemde Beyşehir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak eğitim faaliyetlerine devam edecek.

Giresun: Cemaat’e yakınlığı ile bilinen Çağrı Koleji, imam hatip ortaokuluna çevrildi.

Çanakkale: Merkez Gökkuşağı İlkokulu; Şehit Cemal Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi; Biga Bahar Koleji ise Şehit İbrahim Ateş Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak dönüştürüldü.

Trabzon: Özel Gülbahar Hatun Koleji, Akçaabat Kız İmam Hatip Lisesi olarak faaliyet gösterecek.

Yozgat: Özel Ergin Koleji’nin, Yozgat Valiliği’nce alınan bir kararla, imam hatip lisesi olarak hizmete açılması konusunda çalışma başlatıldı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@