Akademisyen,Öğretmen,Öğrenci ve Veli Gözünden Eğitimin Sorunları

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Mersin Şubesinin Köy Enstitülerinin 75. Yılı Etkinlikleri kapsamında " Eğitimin Güncel Sorunları" paneli 18.04.2015 tarihinde saat 13:30 MTSO salonunda ger&cced

Öğretmenler 19.04.2015, 21:57
 Akademisyen,Öğretmen,Öğrenci ve Veli Gözünden Eğitimin Sorunları
Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Mersin Şubesinin Köy Enstitülerinin 75. Yılı Etkinlikleri kapsamında " Eğitimin Güncel Sorunları" paneli 18.04.2015 tarihinde saat 13:30 MTSO salonunda gerçekleştirildi.

Konuşmacılar Prof. Dr. Ayşe Balcı Karaboğa, Prof. Dr. İbrahim Ortaş, Önder Yılmaz (Eğitim İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri), Emir Büyükanıt (MÜ. Eğitim Fakültesi Öğrencisi) Ali Galip Duran( Öğrenci Velisi), Paneli ise Yeni Kuşak Köy Enstütüleri Derneği Başkanı Serdar Erkan yönetti.

Bu iktidar döneminde eğitimin geldiği noktalar, 4+4+4 Eğitim sisteminin tıkandığının, pek çok okul adının karşı devrim yapmak adına değiştirildiğini, tamamen Osmanlı ve islam sentezli bir eğitimle böyle bir yönetime gidildiğinin altı çizildi...

Güzel memleketimin, çıplak ayaklı, yırtık mintanlı, ellerinde tahtadan kendi elleriyle yaptıkları bavullarla gelen güzel köy çocuklarının kurduğu bir aydınlanma merkezleri Köy Enstitülerinden bahsedildi. Hani imece ruhuyla, paylaşılarak yapılan okullar, dev kütüphaneler, kendi elleriyle ektikleri tarlalar, diktikleri ağaçlar, elbiselerini bile kendilerinin diktikleri okullardı bunlar. Nalbantcılık, arıcılık, sıhhıyecilik v.s gibi meslek edinmeleri ve meslek edirdirdikleri bir aydınlanma merkezlerimizden bahsediyoruz. En çok türkçe dersinin okutulduğu, arkasında en çok müzik dersinin işlendiği, mezun olduklarında hemen herkesin güzel türkçeyi kullandığı, kitap yazdığı, bir enstrüman çaldığı, tiyatro, folklor oynadığı, kızlı erkekli birlikte başardıkları bir eğitim biçiminden bahsediyoruz. Böylesine güzel aydınlanma kurumlarımızın sonrasında köy ağalarının işine gelmemesi sonucu, kominist ve fuhuş yuvası gibi iftiralarla kapatıldığı aydınlanma ocaklarımızdı Köy Enstütüleri.

Sevgili Önder Yılmaz'ın bahsettiği bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bende ilk kez bu panelde duydum ve öğrenmiş oldum.

İzmir İktisat Kongresinde alınan önemli bir karar olan AŞAR vergisinin kaldırılması bu vergiden rant elde eden Şeyh Sait'in ve Şeyh Sait gibilerin işine gelmemesinden dolayı Şeyh Sait İsyanının çıktığını söyledi. Hepimiz doğuda bir kürt devleti kurmak için bu isyanın başlatıldığı ve bu isyandan dolayı Kerkük ve Musul'u kaybettiğimizi biliriz değil mi? Asıl sebep bu değilmiş. Asıl sebep devletin köylülülerden vergi olarak topladığı AŞAR vergisi. Devlet bunu bazı kişilere toplatıyor ve bu kişinin topladığı vergileri alıyor. Şeyh Sait 100 Lira yerine 200 lira veya daha fazla toplayıp, fazlasını kendisi alıyor ve geriye kalanı devlete veriyordu. Bu verginin kaldırılması işine gelmeyince böyle uyduruk kürt devleti kurma bahanesiyle isyan ediyor.

Aydınlanma Merkezlerimizin tek tip öğrenci yetiştiriyor bahanesi ve iftiralarla kapatılan Köy Enstütüleri asıl paylaşımcı, uygulamalı, köylüyle birlikte aydınlanma devrimi gerçekleştiren kurumlarımızdı. Asıl tek tip eğitim şimdi uygulanan ve mezun olunduğunda da hiçbir yazar, çizer, müzik insanı yetiştirelemeyecek olan sistem 4+4+4 eğitim sistemidir. Kimse kimseyi kandırmasın boşuna...

Soru cevap bölümünden sonra panel sonlandırıldı.

Senem Biçer

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@