'Adrese yakın okul' zor uygulanır

Eğitimci Alaaddin Dinçer, "MEB'in yeni sistemi bir ütopya, öğrenciler pansiyonlu okullara mecbur kalacak" diyor.

Eğitim 26.01.2018, 14:08 26.01.2018, 14:11
'Adrese yakın okul' zor uygulanır

MEB, liselere girişte adrese dayalı kayıt sistemine göre tüm öğrencilere her okul türünden 3'er tane olmak üzere toplam 9 okul sunacağını açıkladı. Ancak büyükşehirlerde bile toplam 3 okul bulunmayan ilçeler var. Eğitimci Alaaddin Dinçer, "MEB'in yeni sistemi bir ütopya, öğrenciler pansiyonlu okullara mecbur kalacak" diyor.

Meb Personel -

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) liselere girişte TEOG yerine uygulanacak yeni sistemde adrese dayalı kayıt modeliyle ilgili detayları hala netleştirmedi. MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, son olarak "3 çemberli sistem" oluşturduklarını açıkladı. Buna göre Meslek, İmam Hatip ve Anadolu olmak üzere 3 okul türü bulunacak. Her çember bu 3 okulun yer aldığı bir daireyi kapsayacak. Öğrenci 5 tercih yapacak. İlk çemberdeki okullardan birine yerleşemezse, ikincideki okullara, oraya da yerleşemezse üçüncü çemberdeki okullardan birine yerleşecek. Eğer öğrenci ille de Anadolu lisesi derse yakındaki bir okula gitme ihtimali biraz zorlaşacak. Okulların eve uzaklığı nedeniyle pek çok öğrencinin açık liseye yönelmesi bekleniyor.

Tekin, "Herhangi bir çocuğu zorla imam hatibe göndermek diye bir seçenek yok. Mutlaka birine yerleştireceğimizi taahhüt ediyoruz" dedi. Ancak Eğitim Sen eski Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, "İkamete dayalı lise geçiş modeli doğru düşünülmüş olmakla birlikte Türkiye'nin koşulları bu modeli bir ütopyaya dönüştürmekte" diyor. Bunu yaptığı bir araştırmayla da ortaya koyan Dinçer'in tespitleri şöyle:

'Bazı ilçelerde lise yok'

İkamete dayalı liselere geçiş modeline yönelik MEB'in taşra kurumlarının web sitelerindeki verilerden yararlanılarak bir analiz yaptık. Büyükşehirlerde okulların mahallelere serpiştirilmiş ve oldukça dağınık olduğu görülüyor. Bazı yerleşim bölgelerinde birinci çemberdeki okullar bile adreslere 10-15 km mesafede. 2016-2017 MEB istatistiklerine göre Türkiye'de 7 bin 615 lise var. Her bölgede 9 lise olacak şekilde bölündüğünde, 846 eğitim bölgesi oluşacak gibi görünüyor. Kamuya ait, bin 408 İmam Hatip Lisesi (İHL), 788'i Çok Programlı Lise (ÇPL) içinde olmak üzere 3 bin 263 Mesleki ve Teknik Lise (MTL), 2 bin 943 Genel Lise (Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler) var. 12 de Müzik ve Sahne Sanatları Lisesi (MSSL) bulunuyor.

Nüfusu 30 binin altında olan 463 ilçenin okul türlerinin dağılımını incelediğimizde, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler de dahil, 3 okula bile sahip olmayan yüzlerce ilçenin bulunduğu görülüyor. Örneğin Kırklareli Kofçaz, Çankırı Bayramören, Kastamonu Doğanyurt, Siirt Tillo, Yalova Termal ilçelerinde hiç lise yok. Geriye kalan 458 ilçede ise bin 346 lise var. Lise türlerinin dağılımına bakıldığında, 421 ÇPL, 319 AL, 292 İHL, 288 MTL, 22 Fen, 2 Sosyal Bilimler, 2 Spor lisesi bulunuyor. İlçesinde 1 veya 2 okul olan on binlerce öğrenci sadece kendi ilçelerindeki okulları ya da pansiyonlu okulları tercih etmek zorunda kalacak.

Nüfus yoğunluğu yüksek olan ilçelerde bile öğrenciler tercih etmek için 9 lise bulamayacak. MEB'in verileri üzerinden 30 büyükşehirdeki 45 ilçeyi inceledik. Örneğin İstanbul Şile'de 7, Bursa İznik'te 6, Kocaeli Dilovası'nda 5, Antalya Elmalı'da 5, İzmir Selçuk'ta 4, Diyarbakır Dicle'de 3, Aydın Bozdoğan'da 2, Hatay Payas'ta 1 lise bulunuyor.

'Zor bir süreç olacak'

İlçesinde yeterli sayıda lise bulunmayan öğrencileri zor bir süreç bekliyor. Örneğin İstanbul Adalar'da oturan bir öğrenci eğer 3 tercihte bulunursa farklı adalara, 5 tercihte bulunursa 14 km uzaklıktaki Kadıköy'e gitmek zorunda kalacak. Şile'de ikamet eden bir öğrenci 9 lise tercihi arayışına girerse 36 km uzaklıktaki Çekmeköy'deki okulları tercih listesine almak zorunda kalacak. Lise bulunmayan Kırklareli Kofçaz'da ise öğrenciler 26 km uzaklıktaki il merkezindeki okullardan tercih yapacaklar.

Ankara'da da 6 lise bulunan Haymana ve Bala ilçelerinde öğrenciler, üçüncü çemberden tercih yapmak zorunda kalırsa 58 km uzaklıktaki Gölbaşı'ndaki okulları listesine alacaklar. Bursa'nın Büyükorhan ilçesinde 1 lise bulunmakta. İlçeye yakın diğer ilçelerde yeterli sayıda okul bulunmaması nedeniyle 82 km uzaklıktaki il merkezine yönelecek. 1 okulu bulunan Ağrı Taşlıçay'daki öğrenci 62 km uzaklıktaki il merkezine gitmek zorunda kalacak.

'Adres, pansiyonlu okullar'

Alaaddin Dinçer, Türkiye'nin hem coğrafi koşulları hem demografik yapısı hem de çarpık kentleşme ve yeterli sayıda okul bulunmaması nedeniyle öğrencilerin yakın okula yerleşmesinin zor olduğuna dikkat çekiyor. Sınava girecek yüzde 10'luk dilimin dışındaki öğrencilerin mağdur olacağını kaydeden Dinçer, şu tespitlerde bulunuyor:

"Kulağa hoş gelen adrese en yakın okulu tercih etmek sözü bir ütopya. Sayıları yüzbinleri bulan çocuklar lise tercihlerine başlarken kendisine çizilen yörüngenin sınırları içine hapsedilmekte. Umarız ve dileriz Bakanlık, bu gerçekleri görerek değerlendirmelerini yapar ve 'çemberlerini' daha gerçekçi düzlemde, mağdurlardan yana çevirir. Yetkililerin 'Başınızın çaresine bakın, mevcutla yetinin, ister tercih yapın ister yapmayın siz bilirsiniz' gibi yaklaşımlar sergilenmeyeceğini umut ederiz. Ayrıca bu tercih modelinde açık lise bir seçenek olarak sunulmamakta. Biz bu durumu bütün öğrencilerin örgün öğretim yapan kurumlara yerleştirilmesi olarak anlıyoruz. Ancak bütün veriler bize, adrese en yakın okulların pansiyonlu okullar olacağını göstermekte."

60'ından sonra üniversite eğitimi

Yaşları 60 ve üzeri olan bireylere eğitim ve öğretim vermek amacıyla hayata geçirilen Tazelenme Üniversitesi (TAÜ), Türkiye geneline yayılıyor. İlk olarak Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü ile Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde uygulanan TAÜ'de 60 yaş üstü üniversite öğrencilerine yönelik sosyal, kültürel, sportif, yabancı dil gibi alanlarda kurs, eğitim ve seminerler veriliyor.

Prof. Dr. İsmail Tufan'ın 2000 yılından bu yana yürüttüğü GeroAtlas (Türkiye Gerontoloji Atlası) araştırmasının bir ürünü olarak ortaya çıkan TAÜ, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı'nda gönüllü öğretim üyeleri tarafından uygulanıyor.

Birim yöneticisinin Prof. Dr. Fehmi Akçiçek ve Doç. Dr. Sevnaz Şahin, Birim Koordinatörünün Yük. Hemşire Ezel Tenli'nin olduğu üniversitede, projenin eğitim programları 4 yıl sürüyor.

Salı ve perşembe olmak üzere haftada iki gün verilen derslerin yanı sıra çarşamba günleri uygulamalı eğitimlerin yapıldığı üniversitede, 200 kayıtlı öğrenci birinci sınıfta derslere devam ediyor. Tazelenme Üniversitesi, Akdeniz, Nişantaşı, Alanya Hamdullah Emin Paşa üniversitelerinde de uygulanıyor. Aydın Adnan Menderes ile Muğla Sıtkı Koçman üniversitelerinde ise hazırlık aşamasında.

İstinye, sağlık araştırmalarına ağırlık verdi

İstinye Üniversitesi (İSÜ), bünyesinde gerçekleştirdiği sağlık alanındaki araştırmalarla ilgili bilgi vermek amacıyla bir toplantı düzenledi. İSÜ Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdal Karaöz, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sacit Karamürsel, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Olgun, Biyokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Engin Ulukaya katıldığı toplantıda, Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde yer alan Kök Hücre ve Doku Mühendisliği, Kanser Araştırma-Moleküler Kanser, Nörolojik Bilimler ve Üç Boyutlu Tıbbi ve Endüstriyel Tasarım, Ar-Ge merkezleri, Doku Tipleme ve İmmünoloji, Genetik Analiz Biyokimya ve Pataloji tahlil laboratuvarlarıyla ilgili çalışmalar paylaşıldı.

Toplantıda paylaşılan diğer verilere göre, yeni açılan Mikrobiyota Tahlil Laboratuvarı, alanında Türkiye'nin ilk ve tek merkezi olma özelliği taşıyor. Roma La Sapienza Üniversitesi ile nörofizyoloji alanında işbirliği anlaşması imzalayan İSÜ, ayrıca Sağlık Teknoparkı'nı da hayata geçirmeye hazırlanıyor. Sağlık alanında farklı disiplinleri içeren bir ekosistemin oluşturulacağı Teknopark'ta sağlık ve yaşam bilimleri alanlarında araştırma, geliştirme ve inovasyon üzerinde çalışan firmalar bulunacak. Teknopark, üniversitenin Ar-Ge yatırımlarından kök hücre, hücresel immunoterapi, doku-organ mühendisliği, üç boyutlu tıbbi ve endüstriyel tasarım, kişiye özgün tedavi ve mikrobiyata başta olma üzere birçok alanda faaliyet gösterecek. İSÜ'de ayrıca kanser ilacı üzerine çalışmalar da yapılıyor. l OZAN ÖMER KADÜKER

ASUS ve BAU, esporcu yetiştirecek

ASUS'un Republic of Gamers (ROG) markası ve Bahçeşehir Üniversitesi'nin (BAU) elektronik spor kulübü BAU eSports, 2 yıl sürecek bir sponsorluk anlaşması imzaladı. ASUS'un BAU eSports'a ekipman ve bilgisayar laboratuvarı desteği sağlayacağı işbirliğiyle, bilgisayar oyunları üzerine kurulu spor dalı espor için Türkiye'ye yetişmiş insan gücünün kazandırılması hedefleniyor.

Akademik kurumların espora ilgi göstermesinin önemine dikkat çeken ASUS Türkiye Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, "BAU eSports'u gelecek turnuvalarda ve liglerde destekleyecek olmaktan çok mutluyuz. İşbirliğimizle Türkiye'de esporun daha da güçleneceğine ve bu alanda daha çok oyuncuya kariyer imkanı sağlanacağınca olan inancımız tam" dedi.

BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ise "Esporu profesyonel ve akademik mecralara çekmek amacıyla yetenekli sporculara burs verdik. Şimdi ise ASUS'un desteğiyle bu alanda dünyanın sayılı üniversitelerinden biri haline gelerek bu ekosisteme yeni oyuncular kazandırmak istiyoruz. Amacımız Türkiye'nin bu alanda dünyada söz sahibi olmasını sağlamak" diye konuştu.

Aysel Bozan Yılmaz - MİLLİYET

Yorumlar (0)
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Ocak 2020
İmsak 06:31
Güneş 07:58
Öğle 13:05
İkindi 15:39
Akşam 18:01
Yatsı 19:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@