ADEY için Danıştaydan Flaş Karar!

EĞİTİM İŞ internet sitesi www.egitimis.org.tr adresinde yapılan habere göre MEB'in ADEY uygulamasına Danıştay'tan iptal kararı çıktı. 

ADEY için Danıştaydan Flaş Karar!
EĞİTİM İŞ internet sitesi www.egitimis.org.tr adresinde yapılan habere göre MEB'in ADEY uygulamasına Danıştay'tan iptal kararı çıktı. Yapılan haberde Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim çağındaki çocukların okula devamlarının sağlanması, devamsızlığın erken tanılanması, değerlendirilmesi, devamsızlık yapan çocuğa yönelik bireyselleştirilmiş müdahale yapılmasını sağlamak için Aşamalı Devamsızlık Yönetimi (ADEY) Uygulamasını geliştirmiş ve bu kapsamda yer alan uygulama kılavuzunu yayınlamıştı denilerek, Eğitim İş t Sendikası tarafından, söz konusu uygulamanın; devamsızlık yapan öğrenciyle ilgili önlem alınması için yapılacak olan ev ziyaretlerinde “kanaat önderi”, “din görevlisi” gibi kimseler ile işbirliği yapılmasını öngörmesi nedeniyle LAİKLİK İLKESİ’ne aykırı olduğu, uygulamanın öğretmenler nezdinde de ANGARYA YASAĞININ ihlali anlamına geleceği, uygulama kapsamında doldurulacak RİDEF formlarında yer alan, öğrencilere sorulacak olan Evinizde ne sıklıkta bir küslük veya tartışma yaşanır? Anne, baba, kardeşler veya akrabaları arasında suç işlediği için cezaevinde kalan kişi var mı? Sigara içiyor mu?Alkollü içki içiyor mu?şeklinde sorular yer aldığı ve bunların da veri tabanına kaydedilmesi nedeniyle bunun ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİNİ İHLAL sonucunu doğuracağı ve bunun aslında FİŞLEME olduğu, çocukların psikolojisini etkileyecek nitelikteki bu soruların psikolojik ve pedagojik eğitimi olan uzman kişilerce sorulması gerektiği gerekçeleriyle uygulamanın iptali için açılan davada Danıştay yürütmenin durdurulması yönünde karar vermişti yazıldı.

Haberin devamında şunlara yer verildi:

Danıştay, şimdi ise esastan verdiği kararda, söz konusu uygulamanın işaret ettiğimiz bu gerekçeler nedeniyle hukuk aykırı olduğu ve iptal edilmesi gerektiği yönünde hüküm tesis etmiştir.

Bakanlığın çoğu konuda olduğu gibi bilimsel altyapısı olmaksızın, eğitim sendikalarının görüşünü almaksızın “ben yaptım oldu” anlayışıyla hayata geçirdiği bir uygulama daha mahkeme kararı ile ortadan kaldırılmıştır. Bakanlığın, hayata geçireceği uygulamalarda eğitim bileşenlerinin görüşlerini alması ve süreçlere dahil etmesi gerekliliğinin ne denli önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır. Bakanlığı, eğitim sisteminin sağlıklı yürümesi için çabalayan tüm bileşenler adına işbirliği konusundaki bu yanlış tutumundan vazgeçmeye davet ediyoruz.  

Danıştay’ın ilgili kararı için tıklayınız!

eğitim iş afiş
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.