Aday Öğretmenlerin Değerlendirme Süreci Başladı

Aday öğretmenler, yeni öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre değerlendirilecekler. Süreç başladı. Edindiğimiz bilgilere göre ilk değerlendirmeler okul içe

Öğretmenler 09.05.2015, 02:40
Aday Öğretmenlerin Değerlendirme Süreci Başladı

Aday öğretmenler, yeni öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğine göre değerlendirilecekler.

Süreç başladı.

Edindiğimiz bilgilere göre ilk değerlendirmeler okul içerisinde müdürler ve danışman öğretmenler tarafından yapılmaya başlandı. İl/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından görevlendirilen müfettişler de aday öğretmenleri değerlendirmek üzere okullara gitmeye başlıyorlar.

Performans değerlendirmesini maarif müfettişi, danışman öğretmen ve okul müdürü yapacak. Değerlendirme yapılırken 50 kıstasa bakılacak. Aritmetik olarak 50 ve üzeri alan başarılı sayılacak. 50 alamayanın memuriyetle ilişiği kesilecek.

Performans değerlendirmesinden başarılı bulunan aday yazılı ve/veya sözlü sınava alınacak. Yazılı sınav Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacak. Sınav konuları yönetmeliğin 20. maddesinde yazmaktadır. Tıklayınız. Yazılı sınav sonrasında, MEB gerek görürse adayı sözlü sınava tabi tutacak. Yazılı ve sözlüden 60 ve üzeri alan aday başarılı sayılacak. Yazılı ve sözlü sınavda başarısız olanlar, başka bir okula atanarak burada bir daha perfomans denetimine ve yazılı/sözlü sınava tabi tutulacak. Bu yeni okulundai performans değerlendirmesi sonrasındaki yazılı ve sözlü sınavda başarısız olanlar memurluktan atılacak

2015 yılı uygulaması şu şekilde olacaktır: 14/3/2014 tarihinden sonra ilk defa atanan aday öğretmenler perfomans değerlendirmesi ile yazılı ve sözlü sınava tabi tutulacak. Ancak MEB yönetmeliği gecikmeli olarak yayımlandığı için ilk dönemde değerlendirme yapmak mümkün olamadı. Bu nedenle 2014-2015 eğitim öğretim döneminin ikinci döneminde iki kez değerlendirme yapılacak. 1. değerlendirmenin yüzde 30'u, ikinci değerlendirmenin yüzde 70'i alınacak. Yüz üzerinden 50 alanlar başarılı sayılacak. Bu husus yönetmeliğin geçici 6. maddesinde düzenlenmiştir. 

MEBPERSONEL.COM / ÖZEL

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@