Adam gibi adam yetiştirmek beşikten hatta ana karnından başlar

CUMHURİYET KÜLTÜR DERGİSİ; DOĞAN KUBAN

Öğretmenler 19.09.2015, 01:19
Adam gibi adam yetiştirmek beşikten hatta ana karnından başlar

İnsanlar, sadece çıkarları veya hırsları için her türlü kötülüğü yapanlardan oluşmuyor. kötülerin yanında hala iyileri de var. İnsanların başkalarının haklarını çiğneyerek üste çıkmaya çalışmalarını , daha fazlayı elde etmek için her türlü kötülüğe baş vurmalarını , din ile sömürmelerini , emperyalizm ile sömürmelerini , güç ile sömürmelerini dünyayı istila etmiş olmasına bağlamak yeterli bir özür değil. AKLI- SELİM sahibi bir kişinin önde gelen özelliği hatasını görmesi ve kabul etmesidir. Bir diğeriyle bilgi ve fikir alışverişini gocunmadan kavga etmeden komplekslere düşmeden yapabilmesidir. Beraber çalışabilmek terbiyesidir. Başkasının bilgisine saygıdır. Bizde eksik olan bu özellikler , gerçekleri kulak arkasına atmakla bir yere varamayacağımızı görmemize engel oluyor.

Geçmişteki hataları sorgulamadan bugünü sorgulamak ne kadar doğrudur? GEÇMİŞTEN DERS ALMADAN YENİ BİR GELECEĞE KURAMAYIZ. Ne yapmak gerekir? Bir yıl için plan yapıyorsanız, pirinç ekiniz, 10 yıl için plan yapıyorsanız ağaç dikiniz. uzun süre sağlıklı yaşamak istiyorsanız eğitime yatırım yapınız" ÇİN ATASÖZÜ" O HALDE KALİTELİ EĞİTİM İÇİN NELER YAPMALIYIZ? 

1- ÇAĞDAŞ BİRİKİMLİ TEKNOLOJİYİ BİLEN BİR ÖĞRETMEN KADROSU" Ne yazık ki AKP döneminde okullar medreselere dönüştü buradan yetişenlerde imam kılıklı insanlar oldular"

2-Öğretmenlere saygı , değer ve yüksek yaşam imkanı vermektir.

3- Özellikle İLK OKUL Öğretmenlerinin geleceğimizde ne kadar büyük bir rol oynayacağını kavramaktır.

4- halk arasında öğretmenin kaybettiği itibar ve saygınlık tekrar kazandırılmalıdır.

5- "ABD LERİNDE 100 BİN ilkokul çocuğu üzerinde yapılan bir araştırma sonucu çok ilginçtir. bu çocuklar

kişiliklerinin %85 i ilk okul öğretmenlerinin karakterini taşıdığını saptıyorlar.""

Dört yıl sadece el kaldırmakla yetinebilen bir vekile hayatı boyunca binlece lira maaş vermekte , bir öğretmeni ailesini geçindirebilecek parayı vermekten kaçıyorsun bu vicdansızlık bu bir adaletsizliktir.

Bu ülkeyi yönetenler ne yazık tır ki AKIL TUTULMASI YAŞIYORLAR... ÖGRETMENİ SORGULUYORUZ AMA VEKİLİ sorgulayacak bir sistem yoktur.

SONUÇ; Bu bir parti işi değil ,ırk işi değildir. din işi hiç değildir. para işi asla değildir. bu ÜLKEDE AYDIN DEMOKRAT YURTSEVER AYDINLAR YETİŞTİRMEK DEĞİL MİDİR ?

CUMHURİYET KÜLTÜR DERGİSİ; DOĞAN KUBAN

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@