Açıktan Atama Nedir Kimler Başvurabilir

Sitemize Açıktan Atama, Merkezi Atama ve İstisnai Kadrolar İle İlgili birçok soru gelmektedir. Sizlerden gelen tüm soruları hazırladığımız haberimizde detaylı bir şekilde ele alıyoruz.

Öğretmenler 04.08.2016, 17:29 04.08.2016, 21:29
Açıktan Atama Nedir Kimler Başvurabilir
Açıktan Atama Nedir Kimler Başvurabilir? Merkezi Atama Nedir Kimler Başvurabilir? Açıktan Atama İle Merkezi Atama Arasındaki Farklar Nelerdir? İstisnai Kadrolar Ne Anlama Gelir Hangi Kadrolar İstisnaidir? Gibi sorular ağırlıkta olup hepsini tek tek açıklayacağız.

İlk olarak Merkezi Atama nedir: Merkezi Atama KPSS Kamu Personeli Seçme Sınavı neticesinde KPSS Puanı İle ÖSYM Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Yerleştirme Tercihleri sonuçlarına göre yapılan atama türüdür. Adaylar KPSS puanıyla tercihlerini yapar en üst puandan başlanarak bilgisayar ortamında atamalar yapılır.

Merkezi atamaya kimler başvurabilir: Merkezi atama KPSS puanıyla yapıldığı için geçerli bir KPSS puanı olan herkes merkezi atamaya başvuru hakkı vardır.
Açıktan atama nedir nasıl yapılır: Merkezi atama dışında kalan atamalardır. Kurumlar personel alım ilanlarını merkezi atama dışında ayrı ilan şeklinde duyurulur. Yayınlanan ilanlara başvurular alındıktan sonra sınavla (sözlü veya yazılı) atamalar yapılır. Açıktan atamaya kurumların yayınladığı ilanda belirtilen şartlara haiz olanların başvuru hakkı vardır.

İstisnai memurluklar nelerdir nasıl yapılır: İstisnai kadrolara sınavsız Bakan oluru, Başbakan Oluru, Cumhurbaşkanı oluru gibi üst düzey imza yetkileri ile kanunda belirtilen yetki çerçevesinde yapılan atamalardır. İstisnai Memurluklar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 48 de belirtilen devlet memurluğu genel şartlarını taşıyanlar başvurabilir. İstisnai memurluklar ise 657 DMK Madde 59 da tek tek sayılmıştır.
 
Kaynak: Mymemur
Yorumlar (1)
eda yetimoğlu 4 yıl önce
mülakat yüzünden kpss puanım bir hiç oldu. yazıklar olsun.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@