2022 KYK burs başvuruları ne zaman, kimler başvuru yapabilir?

Bu sene KYK yurt başvurularının ve yerleştirmelerinin tamamlanmasının ardından şimdi de burs başvurusu merak konusu oldu. Milyonlarca öğrenci tarafından burs almanın şartları ve başvuru tarihleri merak konusu oldu. İşte detaylar..

2022 KYK burs başvuruları ne zaman, kimler başvuru yapabilir?

Her sene olduğu gibi bu sene de öğrencilerin alabilecekleri bursların miktarları ve başvuru detayları merak konusu oldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yapılan yurt başvuru ve yerleştirmelerin ardından şimdi de bu başvuruların ne zaman yapılacağı kimlerin başvuru yapabilecekleri merak konusu oldu. Peki KYK burs başvuruları ne zaman yapılacak? İşte detaylar...

2022 KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Üniversite öğrencileri tarafından en çok merak edilen ve internette aratılan konulardan biri burs başvurularının detayları oldu. 2022 senesine bakıldığı zaman yurt başvurularının tamamlanması ve öğrencilerin yurtlara yerleştirilmeleri tamamlandıktan sonra okulların açıklamasına oldukça kısa bir zaman kala burs başvurularının ne zaman yapılacağı merak konusu haline ne kadar olduğu merak edildi. 

2022 sene için yapılan açıklama ile birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu burs başvurusunun başlayacağı tarih henüz yetkililer tarafından açıklığa kavuşturulmadı. Bu nedenle de burs ve kredi almak isteyen kişiler için geçen sene esas alındığında Kasım ayında yapılma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu açıklandı. 

Geçen sene 5 Kasım ve 8 Kasım tarihleri arasında yapılan KYK burs başvurularının bu sene de hemen hemen aynı zaman diliminde yapılmasının planlandığı öğrenildi. Yakın zaman için de yetkililer tarafından da konu ile ilgili açıklamanın gelmesi beklendiği konuşuluyor. 

KİMLER KYK BURSLARINA BAŞVURU YAPABİLİR? 

Belirli şartlar dahilinde üniversite öğrencileri tarafından başvuru yapılabilecek olan KYK burs başvurularının gerekli olan tüm şartların sağlanması dahilinde gerçekleştirilmesinin beklendiği açıklandı. Durum bu şekilde olunca da öğrenciler tarafından konu hakkında detaylar merak konusu oldu. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs alma şartları şu şekilde verildi; 

  • Lisan ve Ön lisans öğrencisi olmak 
  • İki yıllık üniversitelerden ara vermeden dikey geçiş ile dört yıllık üniversiteye geçiş yapmak 
  • Yüksek lisans öğrencisi olmak 
  • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, 
  • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler burstan faydalanabilmektedir. 

Yapılan olan başvurular sonucunda burs alınıp alınmayacağı konusunda geri dönüş gelmektedir. Burs alamayan öğrenciler istedikleri takdirde kredi alabilmektedir.