2021 LGS Öncesi Son Dakika Uyarıları! Sakın Gözden Kaçırmayın

2021 yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için yüz binlerce öğrenci beklemede. Pazar günü sabah saatinde sınava girecek öğrenciler için son dakika dikkat edilmesi gereken hususları adım adım aktarıyoruz.

2021 LGS Öncesi Son Dakika Uyarıları! Sakın Gözden Kaçırmayın

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan sınav takvimine göre yüz binlerce 8. sınıf öğrencisi 2021 yılı Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavına katılacak. 

Yurt geneli hemen hemen her okulda gerçekleştirilecek sınav için öğrenciler artık geri sayım içinde. Öğrenciler ve velilerin sınav öncesinde dikkat edecekleri tüm husuları yeniden gözden geçirmeleri adına haberimizde derledik. 

SINAVA GİRMEDEN ÖNCE DİKKAT

* LSG için tüm öğrenciler sınavdan önce sınava girecekleri okulun önünde hazır olmaları gerekiyor. Öğrenciler ve veliler için en dikkat edilecek husus sınava katılacak öğrencilerin sınavdan önce okulda olmaları ve sınav saatine dikkat etmeleri olacak. 

* Sınava katılacak öğrenciler için sınav iki aşamadan oluşacak. Sınavın ilk aşamasında sözel derslere yanıt verilecek ikinci aşamasında ise sayısal derslere yanıt verilecek. 

* LGS 2021 için sınavın ilk aşaması sabah saat 09.30'da başlayacak. Öğrencilerin sınav ve sınav giriş saatlerine çok dikkat etmesi gerekiyor. 

* LGS 2021 için sınavın ikinci aşaması ise ilk oturumun ardından 11.30'da başlayacak. 

Diğer Hususlar 

Fotoğraflı sınav giriş belgesi e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi ve http://www.meb.gov.tr/ üzerinden açıklanacak. Okul müdürlükleri bu tarihten itibaren öğrencilerinin sınav giriş belgelerini alacak ve mühürleyerek öğrencilere teslim edecektir. 8. sınır öğrenciler yine sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgilerine Bakanlığın e-Okul üzerinden ulaşabilecekler. 

SINAV AŞAMASINDA DİKKAT EDİLECEKLER

İk oturum halinde düzenleencek olan sınavın ilk aşamasında öğrenciler, sözel olan Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerine yanıt verecekler. Bu derslerden toplam 50 sorulacak ve öğrencilere 75 dakika süre verilecek. 

İlk oturumun ardından ikinci oturumda ise öğrenciler sayısal dersler için sınava katılacaklar. Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden öğrencilere 2021 LGS'de 40 soru sorulacak ve öğrencilere toplam 80 dakika süre tanınacak. 

SINAV SONUÇ AŞAMASI

MEB öğrencilere birkaç gün içerisinde bir duyuru ile soru ve cevapların açıklanacağını ilan edecek. Ancak 2021 LGS sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı'nın web sitesi üzerinden 30 Haziran tarihinde duyurulacak. Daha sonra ise tercih aşamaları başlayacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@