2020 İOKBS sınavı ne zaman yapılacak? İOKBS MEB bursluluk sınavı tarihi değişti!

İlköğretim ve Ortaöğretim öğrencilerinin hazırlandığı İOKBS bursluluk sınav tarihinde bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı aileler ve öğrenciler tarafından merak ediliyordu. MEB yaptığı açıklamada 2020 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk sınavının tarihinin değiştiğini açıkladı. Peki 2020 İOKBS sınavı ne zaman yapılacak? İşte bursluluk sınavının yeni tarihi...

Eğitim 21.05.2020, 23:24
2020 İOKBS sınavı ne zaman yapılacak? İOKBS MEB bursluluk sınavı tarihi değişti!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen İOKBS bursluluk sınavına İlköğretim 5,6,7,8 ve Ortaöğretim 9,10,11 sınıflar katılıyor. Bu yıl koronavirüs sebebiyle ertelenen bursluluk sınavının ne zaman yapılacağı oldukça fazla araştırılıyordu.Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk İOKBS sınavına hazırlanan öğrenciler için bulundukları sınıfların birinci dönem müfredatlarından sorumlu olduklarını açıklamıştı. Peki 2020 İOKBS sınavı ne zaman? İşte MEB tarafından açıklanan İOKBS sınav tarihi...

İOKBS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada  6 Haziran Cumartesi günü yapılacağı ilan edilen 2020 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı’nın (İOKBS) 5 Eylül 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilmesine karar verildiği belirtildi.

İOKBS SINAV KONULARI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada koronavirüs sebebiyle öğrencilerin sınavlarda  yüz yüze eğitimde gördükleri konulardan sorumlu olacağını açıklamıştı. Geçtiğimiz haftalarda İOKBS sınav konularına belirten Bakan  Selçuk” Bu sınava girecek öğrencilerimiz de bulundukları sınıfların birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar. Ayrıca bu sınava girecek 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz 9. sınıfın tüm müfredatından sorumlu oluyorlardı. Bu kapsamı da daralttık ve 10. ve 11.sınıf öğrencilerimiz de sadece 9. sınıfın birinci dönem müfredat ve kazanımlarından sorumlu olacaklar."dedi.

İOKBS BAŞVURU ŞARTLARI!

İlköğretim( 5,6,7,8) ve Ortaöğretim öğrencilerine(9,10,11) eğitim hayatlarında maddi destek sağlamak amacıyla düzenlenen sınava başvurmak isteyen öğrencilerin bazı başvuru kriterlerini yerine getirmesi gerekiyor. İşte gerekli kriterler:

Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olmak

Sınıf tekrarı yapmamış olmak

Sınavın gerçekleştiği yıl içerisinde okul değiştirmeye yönelik ceza almamış olmak

Ailenin yıllık olarak kazandığı ücretin, belirlenen yıllık ücretten düşük olması

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@