20 Okul Müdürü Göreve İade Edildi

Görevlerinden alınarak okullarda öğretmen olarak görevlendirilen okul müdürleri haklarını aramak için mahkemeye başvurdular. Mahkeme kararı gereği yeniden değerlendirme yapılması istenen oku

20 Okul Müdürü Göreve İade Edildi

Görevlerinden alınarak okullarda öğretmen olarak görevlendirilen okul müdürleri haklarını aramak için mahkemeye başvurdular. Mahkeme kararı gereği yeniden değerlendirme yapılması istenen okul müdürlerinden bazıları görevine iade edilmiş bazıları da aynı puan verilerek iade edilmemişti.

İzmir'den gelen haberde 20 okul müdürü daha yapılan yeniden değerlendirme sonucunda okul müdürlüklerine iade edildiler.

Türk Eğitim Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, yönetici değerlendirme süreci kapsamında 480 okul müdürünün yapılan puanlamalarla haksız yere öğretmenliğe düşürüldüğünü, bu duruma itiraz ederek yeniden değerlendirmeye tâbi tutulan 20 okul müdürünün ise göreve iade edildiğini söyledi. Henüz iadesi gerçekleşmemiş olan okul müdürleri ise sendikanın desteğiyle hukuki mücadeleyi sürdürüyorlar.

Değerlendirmeyi yapanlara suç duyurusu

Türk Eğitim Sen İzmir şubeleri adına konuşan Demir, “İlimizde yapılan yönetici değerlendirme sürecinde, kamuoyu tarafından yakından bilindiği üzere 480 okul müdürümüz görevlerinden alınmıştır. 10 Haziran 2014 tarihli ve 29026 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan, Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Değerlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik ekinde yer alan EK-1 Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri İçin Değerlendirme Formu üzerinden yapılan değerlendirmeler sonucu 75 ve altı puan ile değerlendirilerek okul müdürlüğünden alınan yöneticilerimizin tamamına yakını, idare mahkemelerine başvuru yolu ile haklarını arama yoluna gitmişlerdir. Sendikamız tarafından değerlendirmeyi yapanlarla ilgili suç duyuruları yapılmıştır. İzmir İdare Mahkemesi tarafından verilen kararlar neticesinde Bölge İdare Mahkemesi'ne yapılan itirazlar sonuçlanmıştır. Bölge İdare Mahkemesi kararında, ‘Hayır cevabı verilen ancak somut bilgi ve belgeye dayanması gereken konularda bilgi belge sunulamadığı görülmektedir. Bu durumda, dava konusu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak, soyut ve dayanaksız olması nedeniyle hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.’ denilmektedir.” dedi.

Abdurrahim Şenocak ile Fotoğrafın Etkisi Var mı?

Aynı kararda, "Yöneticilik görevi 2013-2014 ders yılının bitiminde sona eren müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarının, bu yönetmelikte öngörülen usul ve esaslara göre yerlerine görevlendirilen yöneticiler göreve başlayana kadar görevlerine devam eder." kaidesi bulunduğunu aktaran Sendika şube başkanı Demir, fakat bu düzenlemenin yönetmelikte öngörülen usul ve esasların dışına çıkılarak atamaların yapıldığını belirtti.

Yapılan yeni değerlendirmelerde bazı müdürlerin puanlarının değişmesi ile bazılarının puanlarının değişmemesi arasındaki tutarsızlığın nedenini soran Demir, " İkinci değerlendirme sonucunda 75 ve üzeri puan alan arkadaşlarımızın, iki değerlendirme arasında yaptıkları işlerinde sorgulanması gerekmektedir. İkinci değerlendirmede 75 altında ve üzerinde puan alanların, yaptıkları ve yapamadıkları neler olmuştur?

İkinci değerlendirmeden 75 puan üstünde alan bazı mesai arkadaşlarımızın bu puanlarının, mevcut iktidar partisi aday adayı, Memur-Sen eski İl Başkanı Sayın Abdurrahim Şenocak ile adaylık açıklama sürecinde parti ilçe binalarında verdikleri fotoğraflarla ilişkisi var mıdır?

Bölge İdare Mahkemesi kararı gereği ilimizde yeniden değerlendirmeler yapılmış ancak kararda anılan, 'Göreve devam eder' ibaresi uygulanmamıştır.” dedi.

Yeniden değerlendirme sürecinde de Bölge İdare Mahkemesi kararında anılan somut bilgi belge koyulamadan değerlendirme yapıldığını söyleyen sendika şube başkanı Demir, “EK-1 formlar incelendiğinde, birçok arkadaşımızın değerlendirmelerinde ilk değerlendirme ile aynı sonuçların oluştuğu görülmektedir. Burada sorgulanması gereken, mahkemenin açık kararına rağmen bilgi belge eklemeden işlem yapanların, ‘yapanın yanına kâr kalır’ mantığından hareketle ülkemizde son yıllarda kamuda sıkça rastladığımız, ‘sehven der geçerim' ile hareket etme özgüveni midir? İnsanların hayat akışlarını değiştiren bu işlemlere sebep olanlara bu özgüveni sağlayanları,n bunun sonucunun gelebileceği noktaları da doğru hesap etmeleri gerekmektedir. Eğitim camiasındaki huzursuzluğun kimseye bir yarar sağlamayacağı açıktır. Bu süreçten zarar gören sadece geleceğimiz olacaktır.” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.