2 Mayıs ALES Ertelendi Mi? ÖSYM Resmi ALES Duyurusu Geldi Mi?

2 Mayıs tarihinde düzenlenmesi beklenen ALES ertelendi mi? Tam kapanma kararları kapsamında ÖSYM Sınavları düzenlenecek mi? ÖSYM ALES sınavına ilişkin açıklamada bulundu mu? İşte bu sorulara ilişkin son açıklamalar.

2 Mayıs ALES Ertelendi Mi? ÖSYM Resmi ALES Duyurusu Geldi Mi?

ÖSYM Başkanlığı'nın sınav takvimine göre 2021 ALES 2 Mayıs tarihinde düzenlenecekti. Ancak salgına ilişkin alınan son kararlar bu tarihlerde tam kapanma uygulanmasını öngörüyor. Peki yeni uygulanacak kararlar ÖSYM sınavlarında geçerli olacak mı? İşte ALES ile ilgili son gelişmeler. 

ALES ERTELENDİ Mİ?

Koronavirüs salgını kapsamında vaka sayılarının çok yükselmesi Türkiye'nin tam kapanma dönemine geçmesine neden oldu. 

Türkiye Ramazam Bayramı'nın ilk haftası da dahil olmak üzere üç haftalık süreçte tam kapanma uygulayacak. Bu kapsamda gün içerisinde sokağa çıkma yasakları, seyahat kısıtlaması, kamu kurumlarının çalışma düzenleri gibi birçok aktivite alınan kararlara göre olacak. 

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tam kapanma sürecinin 27 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında olacağını duyurdu. Tüm yasaklar, tam kapanma kuralları bu tarihler arasında işleyecek. 

ALES/1 Sınavı 2 Mayıs'ta Düzenlenecekti

ALES/1 için ÖSYM 2 Mayıs tarihini işaret etmişti. adaylar ise tam kapanma nedeniyle sınavın ertelenip ertelenmeyeceğini merak ettiler. 

İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgesi ise bu duruma son noktayı koydu. Bakanlık tarafından yayımlanan genelgede ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan ve ÖSYM tarafından ilan edilmiş merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler (bu kişilerin yanlarında bulunan eş, kardeş, anne veya babadan bir refakatçi) ile sınav görevlileri kısıtlamadan muaf olacak.

Bu karar ile ALES/1 ilan edilen tarihte düzenlenebilecek. 

ALES Ne Zaman Saat Kaçta?

ÖSYM Başkanlığı ALES/1'in 2 Mayıs Pazar günü sabah saat 10.00'da düzenleneceğini bildirmişti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@