120 Bini Aşkın Akademisyene Zam Öngören Tasarı Meclis'te Kabul Edildi

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda, 120 bini aşkın akademisyene “yükseköğretim tazminatı” ve “akademik teşvik ödeneği” verilmesini öngören tasarı kabul edildi. Yasaya

Öğretmenler 05.11.2014, 20:25
120 Bini Aşkın Akademisyene Zam Öngören Tasarı Meclis'te Kabul Edildi

ANKARA (ANKA)- Meclis Genel Kurulu’nda, 120 bini aşkın akademisyene “yükseköğretim tazminatı” ve “akademik teşvik ödeneği” verilmesini öngören tasarı kabul edildi. Yasaya göre yükseköğretim tazminatı altında profesör, doçent ve yardımcı doçentlerin aylıklarında net 726 TL; öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutmanlar ile uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı aylıklarında net 835 TL artış yapılacak.

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen Yükseköğretim Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 120 bini aşkın akademisyeni ilgilendiriyor.

Yasaya göre yükseköğretim tazminatı altında ihdas edilen yeni ödeme unsuru ile profesör, doçent ve yardımcı doçentlerin aylıklarında net 726 TL; öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutmanlar ile uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı aylıklarında net 835 TL artış yapılacak.

Yasa ile Akademik Teşvik Ödeneği adı ile ihdas edilen yeni ödeme unsuru ile akademik teşvik puanları baz alınmak suretiyle; profesörlere 726 TL’ye; doçentlere 653 TL’ye, yardımcı doçentlere 581 TL’ye, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutmanlar ile uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacılarına 508 TL’ye kadar ilave net ödeme yapılabilecek.

Getirilen yükseköğretim tazminatının yıllık maliyetinin 2014 yılı verileri itibarı ile 1,122 milyon TL’ye, akademik teşvik ödeneğinin yıllık maliyetinin ise teşvik puanlarına göre 795 milyon TL’ye kadar ulaşabilmesi öngörülüyor.

-YASA NE GETİRİYOR-

Yasanın getirdiği düzenlemeler şöyle:

Devlet Memurları Kanununa tabi en yüksek Devlet memuru brüt aylık (ek gösterge dâhil) tutarının; profesör kadrosunda bulunanlara yüzde 100’ü, doçent kadrosunda bulunanlara yüzde 100’ü, yardımcı doçent kadrosunda bulunanlara yüzde 100’ü, araştırma görevlisi kadrosunda bulunanlara yüzde 115’i, öğretim görevlisi ve okutman kadrosunda bulunanlara yüzde 115’i, uzman, çevirici ve eğitim-öğretim planlamacısı kadrosunda bulunanlara yüzde 115’i oranında her ay yükseköğretim tazminatı ödenecek.

Bu tazminata hak kazanılmasında ve ödenmesinde aylıklara ilişkin hükümler uygulanacak.

-AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ VERİLECEK-

Her bir takvim yılı için, bir önceki yıl, bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte yurt içinde veya yurt dışında sonuçlandırılan proje, araştırma, yayın, tasarım, sergi, patent ile çalışmalarına yapılan atıflar, bilim kurulu bulunan uluslararası düzeydeki toplantılarda tebliğ sunma ve almış olduğu akademik ödüller esas alınarak öğretim elemanları için yüz puan üzerinden yıllık akademik teşvik puanı hesaplanacak.

Akademik teşvik puanı otuz ve üzerinde olanlara, Devlet Memurları Kanununa tabi en yüksek Devlet memuru brüt aylık (ek gösterge dâhil) tutarının; profesör kadrosunda bulunanlar için yüzde 100’üne,  doçent kadrosunda bulunanlar için yüzde 90’ına, yardımcı doçent kadrosunda bulunanlar için yüzde 80’ine, araştırma görevlisi kadrosunda bulunanlar için yüzde 70’ine, öğretim görevlisi ve okutman kadrosunda bulunanlar için yüzde 70’ine aldıkları akademik teşvik puanının yüze bölünmesi suretiyle bulunacak oranın uygulanması suretiyle hesaplanan tutarda akademik teşvik ödeneği verilecek.

TSK kadrolarında bulunan öğretim elemanları da akademik teşvik ödeneğinden yararlanacak.

Akademik teşvik puanı hesaplanması, 2015 yılında yapılan faaliyetler esas alınmak suretiyle 2016 yılı için yapılacak.(ANKA)

(MG/AYÇ)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@