e-Mezun Kariyer Aracı nedir, ne işe yarayacak? İlk kez Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı'nın raporuyla açıklandı

Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR sorumluluğunda e-Mezun Kariyer Aracı kurulacağını açıkladı. Peki e-Mezun Kariyer Aracı nedir, ne işe yarayacak?

Kamu Haberleri 05.11.2021 - 03:36 05.11.2021 - 03:36 Ali Parim

Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı, milyonlarca genci yakından ilgilendiren "Ulusal Genç İstihdam Stratejisi 2021-2023" programı hazırladı. Çalışma kapsamında ilk kez e-Mezun Kariyer Aracı kurulacağı da açıklandı. Peki e-Mezun Kariyer Aracı nedir, ne işe yarayacak? e-Mezun Kariyer Aracı uygulaması gençlere nasıl bir kolaylık sağlayacak? 

E-MEZUN KARİYER ARACI NEDİR?'

Bakanlığın "Ulusal Genç İstihdam Stratejisi 2021-2023" programında yer alan bilgiye göre; e-Mezun Kariyer Aracı uygulaması İŞKUR sorumluluğunda geliştirilecek ve MEB, MYK, SGK, TÜİK, YÖK, Meslek Kuruluşları, Sosyal Taraflar ve STK'lar tarafından da desteklenecek. 

Bu uygulamada; ön lisans veya lisans tercihinde bulunacak ortaöğretim öğrencilerinin yükseköğretim program tercihlerini doğru yapabilmeleri, yükseköğretim (ön lisans ve lisans) ve üzeri eğitim seviyesine sahip bireylerin ise işgücü piyasasına girişte kullanabilmeleri amacıyla yükseköğretim bölümlerinin özellikleri, mezuniyet sonrası iş imkânları ve alternatiflerine ilişkin analizler yer alacak. 

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre ise; e-Mezun Kariyer Aracında düzenli olarak yükseköğrenim mezunlarının işgücü piyasasında yer alıp almadıkları, hangi sektörlerde çalıştıkları, mezun oldukları alan doğrultusunda çalışıp çalışmadıkları konularını içeren istihdam izleme araştırmaları yapılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@