e-Devlet üzerinden doğum bildirimi nasıl yapılır? İçişleri Bakanlığından yeni uygulama!

Aileler artık yeni dünyaya gelen çocuklarının doğum bildirimlerini e-Devlet üzerinden yapabilecek. Peki e-devletten doğum bildirimi nasıl yapılır?

Kamu Haberleri 16.10.2021 - 23:49 16.10.2021 - 23:49 Ali Parim

İçişleri Bakanlığı, çeşitli sebeplerle sağlık kuruluşlarına doğum bildirimi yapamayan vatandaşlar için yeni bir uygulama geliştirdi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, artık doğum bildirimlerinin e-Devlet üzerinden yapılabileceği bildirildi. 

Açıklamada ayrıca; daha önce kamu sağlık kuruluşlarında dünyaya gelen ve anne/babaları tarafından isimleri belirlenen çocukların doğum bildirimlerinin nüfus müdürlüklerine gitmeden doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşunda yapılabildiği hatırlatırlarak, "Uygulama kapsamında bugüne kadar 81 ilde 235 kamu sağlık kuruluşunda 75.546 adet doğum tescili yapılırken, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları da ailelerin adreslerine ücretsiz olarak gönderildi." denildi. 

Yine söz konusu açıklamada çocuğun doğumundan itibaren 30 gün içerisinde sistem üzerinden doğum bildirimi için başvuru yapılabileceği belirtildi. 

Peki e-Devlet üzerinden doğum bildirimi nasıl yapılır?

Başvuruda bulunan anne veya baba tarafından e­-Devlet Sistemi üzerinde; çocuğun adı, dini, baba adı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartını (TCKK) teslim alacak kişi bilgilerinin girilmesi ve çocuğun kaydedileceği adresin seçilmesinin ardından başvuru elektronik imza ile imzalanacak.

Doğum bildirimlerine ilişkin e­-Devlet Sistemi üzerinden elektronik imzalı olarak MERNİS’e gönderilen başvurular; başvuruda bulunanın yerleşim yeri adresinin bulunduğu yer ilçe nüfus müdürlüğü tarafından kontrol edilecek.

Nüfus kaydında mevzuata aykırı herhangi bir durumun bulunmaması halinde doğum olayı nüfus kayıtlarına tescil edilecek ve sistem tarafından başvuruda bulunan kişiye bilgi verilecek. Doğum bildiriminde mevzuata aykırı herhangi bir durumun tespit edilmesi ve başvurunun reddedilmesi halinde ise başvurunun reddedildiğine dair sistem tarafından başvuruda bulunan kişiye bilgi verilecek olup kişinin nüfus müdürlüğüne müracaat etmesi gerekecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@