E Devlet Mahkeme Sorgulama Nasıl Yapılır? Hakkımda Açılan Dava Var Mı?

E-Devlet mahkeme sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle internet üzerinde E-Devlet web sayfasına girerek sorgulama işlemi yapabilir. E-Devlet mahkeme sorgusu dava dosyası Adalet Bakanlığı Mahkeme Dosyası Sorgulama, Adalet Bakanlığı İcra Dosyası Sorgulaması olarak ikiye ayrılır.

Gündem 02.11.2021 - 15:31 02.11.2021 - 15:31 Serhat Karaman

Mahkeme sorgulaması yapmak isteyen kişi kendi kimlik kartı yazılı olan T.C. kimlik numarasını girmelidir. E-Devlet şifresini de girerek sisteme giriş yapılmalıdır. E-Devlet mahkeme sorgulama işlemi yapmak isteyip, E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar kendilerine en yakın adreste bulunan ya da kendilerinin tercih edecekleri bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifrelerini alabilirler.

PTT şubelerine E-Devlet şifresini almak için giden kişilerin yanına ya kimlik kartları olmalı ya da T.C. kimlik numaralarını biliyor olmaları gerekir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra kişi mahkeme sorgulama olarak arattıkları adresten mahkeme sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

E-Devlet Mahkeme Sorgusunda Dava Dosyaları Hangileridir?

E-Devlet mahkeme sorgusu dava dosyası Adalet Bakanlığı Mahkeme Dosyası Sorgulama, Adalet Bakanlığı İcra Dosyası Sorgulaması olarak ikiye ayrılır. Adalet Bakanlığı Mahkeme Dosyası Sorgulaması için E-Devlet sistemine giriş yaparak kişi kendi adına açılmış ya da müdahil olduğu bir mahkeme olup olmadığını sorgulayabilir. Eğer açılmış bir dava söz konusu ise bu sistem üzerinden dava ile ilgili temel mahkeme dosyası bilgilerine erişim gerçekleştirmesi mümkündür.

Adalet Bakanlığı Mahkeme Dosyası Sorgulaması, yine E-Devlet sistemi ile kişinin giriş yapması sonucu İcra Dosyası Sorgulaması ile ulaşabileceği bilgilerdir. Kişi kendi adına açılmış bir icra mahkeme dosyası olup olmadığını kontrol edebilir. Kişinin adına açılmış bir icra mahkeme dosyası var ise kişi E-Devlet sistemi üzerinden adına açılmış olan icra mahkeme dosyasına dair temel bilgileri sistem üzerinden elde edebilir.

dava-sorgulama

E-Devlet Yargıtay Mahkeme Dosyası Sorgulaması Yapılır Mı?

E-Devlet Yargıtay mahkeme dosyası sorgulaması yapmak isteyen kişiler bu sorgulamayı E-Devlet sistemi üzerinden henüz gerçekleşmezler. Fakat mahkeme sorgulamaişlemi yapacak kişiler için Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanlığı’nın resmi web sayfasında sorgulama yapılması mümkündür. Bunun için sorgulamayı yapmak isteyen kişinin T.C. kimlik numarası gereklidir. Bu sorgulama da Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanlığı’nın dosya sorgu hizmetinden faydalanılır.

E-Devlet Mahkeme Sorgulamasında Hangi Bilgilere Erişilir?

E-Devlet mahkeme sorgulamasında erişilen bilgiler belgeler bazındır. Buna göre belgenin Yargıtay dosyasında olması ya da olmaması durumunu tespit edebilir sorgulamayı gerçekleştiren kişi. Ayrıca mahkeme de olan dosyanın Cumhuriyet Savcısı tarafınca incelendiği ya da incelenmediğinin öğrenilmesi de mümkündür. Dava dosyasının hangi ceza dairesine gitti ve bu ceza dairesinde temel numarasının ne olduğu Belgenin alakalı olduğu ceza dairesinden iadesinin gerçekleştiği ya da gerçekleşmediği haline E-Devlet mahkeme sorgulama yöntemi ile ulaşmak mümkündür. Bunların yanı sıra dosya mahalline gönderilmek amaçlı kargoya verildi mi verilmedi mi takibi dava sorgulama sırasında görülür.

Mahkeme Sorgulama da Karara İtiraz Süresi Nedir?

Mahkeme sorgulama da karara itiraz etme süresi değişiklik gösterir. Buna göre mahkeme kararı temyiz süresi gibi durumlara göre mahkeme türüne göre de farklıklar gösterir. Bu durumlara göre en belirgin farklar, Ceza Mahkemesinin kararı öğrendiği günden başlayarak 7 gün, Asliye Hukuk Mahkemelerinde açıklandıktan sonra karar itiraz için 15 gün zaman tanınır.

Sulh Mahkemeleri kararı bildirdikten sonra 8 gün içinde itiraz etme süresi mevcuttur. Kolluk Mahkemesi kararı bildirmesinin üzerinden 10 gün itibari ile itiraz hakkı tanınır. İş Mahkemesi karar verdikten sonra itiraz etmek istenildiği takdir de bu süre 8 gündür. İdare ve Vergi Mahkemelerinin verdikleri kararın itiraz süreleri ise 30 gündür. Mahkeme sorgulama aşamasında kişi E-Devlet aracılığı ile süreci takip edebilme imkanına sahiptir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@