E Devlet Maaş Bordrosu Sorgulama Nasıl Nereden Yapılır?

Maaş bordrosu işverenin çalışana verdiği ödemenin ayrıntılarının yer aldığı belgedir. E-Devlet maaş bordrosu sorgulaması yapmak isteyen kişiler E-Devlet adresi ile bu sorgulama işlemini yapabilirler. Buna göre maaş bordrosu sorgulamak isteyenler T.C. kimlik numaraları ile birlikte E-Devlet adresine giriş yapmalıdır.

Kamu Haberleri 19.10.2021 - 16:26 19.10.2021 - 16:30 Serhat Karaman

E-Devlet maaş bordrosu sorgulaması yapmak isteyen kişiler E-Devlet adresi ile bu sorgulama işlemini yapabilirler. Buna göre maaş bordrosu sorgulamak isteyenler T.C. kimlik numaraları ile birlikte E-Devlet adresine giriş yapmalıdır. Kişi E-Devlet şifresini T.C. kimlik numarası ile yazarak sisteme erişim sağlayabilir. E-Devlet şifresini bilmeyen vatandaşlar ise bir PTT şubesine giderek şifrelerini talep edebilir. PTT şubesine şifresini almak için giden bireyin yanında kişinin kimlik bilginin doğrulayacak belge ile gitmesi gerekir. Bu belge nüfuz cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport seçeneklerinden biri olabilir.

E-Devlet sistemine giriş yapan birey E-Hizmetler bölümünde yer alan bölümden ilgili bakanlığı seçebilir. Bunun dışında doğrudan arama bölümü maaş bordrosu sorgulama yazabilir. Bu kısımda kişinin Maliye Bakanlığına erişim sağlaması gereklidir. Maliye Bakanlığına bağlı olarak hizmetten faydalanır. E-Devlet üzerinden maaş bordrosunu sorgulayan kişi aynı sayfa da yer alan yazdır butonu ile de belgeyi temin edebilir.

Maaş Bordrosu Nedir?

Maaş bordrosu işverenin çalışana verdiği ödemenin ayrıntılarının yer aldığı belgedir. Bu belgeye göre kişi vergi ve kesintilerle birlikte maaşını ve kişinin çalıştığı tüm süre zarfı boyunca bu maaşın dönemsel olarak yansımasını takip edebilir. Maaş bordrosu, işverenin çalışan kişiye maaş ödeme zorunluluğunu gösterdiğini kanıtlayan bir belge olarak kullanılır. Bundan dolayı da bordronun düzenlenmesi ve uygulanması hem işveren hem de işçi için büyük önem arz eder.

4857 sayılı İş Kanunu’na, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na, bir de 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’na göre maaş bordrosunda bulunması zorunlu olarak belirlenmiş başlıklar vardır. Ayrıca maaş bordrosu için hesap tutulur iken dikkat edilmesi gereken değişkenler de bulunur. Maaş bordrosu resmi bir belge niteliğindedir ve hazırlanması için de bu niteliklerin yerine getirmesi gerekir.

İş Kanuna Göre Maaş Bordrosunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

İş Kanuna göre maaş bordrosunda yer alması gereken bilgiler öncelikle işçinin adı ve soyadıdır. Ödemenin yapıldığı gün ve ödemenin yapıldığı döneme ait bilgi bulunur. Bunun yanı sıra ekstra çalışma ya da hafta sonu tatili ya da bayram tatilleri gibi çalışma sürelerinin maaşa eklentisi gösterilir. Maaş bordrosu vergi, sigorta primi avans tutarı gibi olan kesintileri gösterir. Kişinin maaşının ödendiği gün bilgisi de maaş bordrosu üzerinde yer alır. Tüm bunları düzenleyen işverenin imzası da maaş bordrosu üzerinde yer almalıdır.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu İçinde MaaşBordrosunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu İçinde MaaşBordrosunda yer alan bilgiler işyeri sicil numarası ile başlar. Bununla birlikte bordronun düzenlendiği ay ve çalışma dönemi gösterilir.  Çalışanın adı ve soyadı yer alır. Sigortalı olarak çalışan bu işçinin sosyal güvenlik sicil numarası maaş bordrosunda yer alma zorunluluğu vardır. Maaşın ödendiği toplam çalışma süresi yer alır ve bu süre zarfı için ödenen miktar gösterilir. Bordrosunu alan çalışanın maaşını aldığına dair imza atması gerekir.

Vergi Usul Kanununa GöreMaaşBordrosunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

Vergi Usul Kanuna göre maaş bordrosunda yer alan bilgiler ise başta kişinin adı, soyadı ve maaşını aldığına dair imza ya da mühür gösterilir. Öncesine ait var olan vergi karnesi tarihi ve numarası yer alır. Maaş bordrosu için çalışan kişinin birim ücreti ve çalışma süresi gösterilir. Toplam çalışma süresi ve hesaplanmış vergi tutarı gösterilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@