E Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır? Askerlik Celp Tarihleri Ne Zamandır?

E-Devlet askerlik sorgusu yapmak isteyen kişiler E-Devlet adresine giriş yapmalıdır. Bu giriş işlemi T.C. kimlik numarası ile sağlanır. E-Devlet askerlik sorgulama işlemi için kişiler sisteme giriş yaptıktan sonra askerlik belgesi sorgulama olarak aratıp bilgi edinebilir. Askerlik celp tarihleri belirlenmesi Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenmiş tarihlere göre düzenlenir.

Kamu Haberleri 30.10.2021 - 21:41 30.10.2021 - 21:41 Serhat Karaman

E-Devlet askerlik sorgusu yapmak isteyen kişiler E-Devlet adresine giriş yapmalıdır. Bu giriş işlemi T.C. kimlik numarası ile sağlanır. Askerlik sorgulaması yapmak isteyen kişi öncelikle kendi T.C. kimlik numarasını sistemin giriş sayfası yazmalı sonrasında ise giriş yapabilmek için E-Devlet şifresini yazmalıdır. Bu şifreye sahip olmayan vatandaşlar şifrelerine PTT şubelerinden erişebilirler. PTT şubesinden erişilen şifre için kendilerine konum olarak yakın olan ya da herhangi bir sebep ile erişim kolaylığı sağladıkları şubelerden gerçekleştirebilirler.

E-Devlet askerlik sorgulama işlemi için kişiler sisteme giriş yaptıktan sonra askerlik belgesi sorgulama olarak aratıp bilgi edinebilir. E-Devlet harici askerlik bilgilerini sorgulamak isteyen vatandaşlar ise Milli Savunma Bakanlığı web sayfasına giriş yaparak aratabilir. Bunun ‘’Askerlik Durum Belgesi Sorgulama’’ kısmına erişim sağlanmalı ve giriş için gerekli bilgiler doldurulmalıdır.

E-Devlet Askerlik Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet askerlik yerleri sorgulaması yapmak isteyen kişileri için bu sorgulamayı yapıp askerlik hizmetini gerçekleştirecek kişinin bilgilerini edinmek mümkündür. Bunun için askerlik hizmetini gerçekleştirecek kişinin kendisinin E-Devlet sistemine giriş yapması şarttır. Ardından sistem üzerinden askerlik yeri ve sevk bilgilerine erişim sağlayabilir. Kişinin yol izinleri dahi birçok bilgi buradan erişime açıktır.

Uzun dönem askerlik yapan kişi için ‘’Er sınıflandırma sonucu sorgulama’’ sayfası üzerinden askerlik yerini, sevk bilgilerini ve yol izinlerini öğrenmesi mümkündür. Kısa dönem askerlik yapan kişilerin ise ‘’Yedek subay sınıflandırma sonucu sorgulama’’ şeklinde tarayıcıdan aratması ile aradığı sonuca ulaşması mümkündür. Buna göre askerlik yeri, sevk bilgileri ve yol izinleri aktarılır.

E-Devlet Askerlik Celp Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet askerlik celp dönemi sorgulaması yapmak isteyen kimseler için öncelikli olarak askerlik hizmetinin gerçekleştirileceğinin kesinleşmesidir. Ardından kişinin uzun ya da kısa dönem askerlik dönemlerine göre belirlenen celp tarihleri oluşur. Bu bilgiye ulaşmak isteyen kişiler E-Devlet askerlik sorgulama sisteminden faydalanmalıdır. Buna göre askerlik hizmetini tamamlayacak kişi E-Devlet sisteminden hangi belirlenen dönemler arasında askere gideceğini öğrenebilir. Bu belirlenen dönemler arasında kişi askerlik hizmetini gerçekleştirir.

e-devlet-askerlik-yeri-sorgulama

E-Devlet Askerlik Yol Parası Sorgulama Nedir?

E-Devlet askerlik yol parası sorgulaması askerin görev yerine olan uzaklığından tespit edilen ve buna göre belirlenen km bazlı aralıklarla yapılan ödemedir. Bu ödemenin sorgulaması E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra askerlik sorgulamasında ulaşılan bilgilerden bir tanesidir.

Buna göre askerlik görevini yerine getirecek kişi için 0-600 KM uzunluğunda gidilen yol için 1 günlük 20 TL ödenmesi planlanır. Ardından mesafe olarak 601-1200 KM olan yol aralığı için kişiye 2 günlük olarak 40 TL ödeme yapılır. Ardından en uzun yol parası olarak 1201-1800 KM ölçüsünde ki yol için ise 3 günlük yani 40 TL tutarında askerlik yol parası ödenir. Bu tutarların ödenme şekli askere giden kişinin bildirmesi ile oluşur. Gidilecek yol yolu geçme şekline göre hesaplanır. Bu durumda askerlik yol parasının hesaplanma aşamasında belediye şubeleri otobüs ücretleri ile alakalı gerekli bilgilendirmeyi kişinin bulunduğu askerlik şubesine iletmesi gerekir.

Askerlik Celp Tarihleri Nasıl Belli Olur?

Askerlik celp tarihleri belirlenmesi Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenmiş tarihlere göre düzenlenir. Buna göre 2021 senesince E-Devlet askerlik sorgulama işlemini yapan kişiler celp tarihlerini öğrenebilirler. Bu tarih aralıkları şubat ayı için 30 Kasım son başvuru tarihi olarak belirlenmiştir. Mayıs ayı için 28 Şubat iken ağustos ayı için 31 Mayıs tarihidir.  Kasım ayı için ise belirlenen tarih 31 Ağustos tarihidir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@