Düşük Fiyat Sevinci Yarım Kaldı! Sıfır Otomobilde Yüzde 17'lik Fiyat İndirimine Çip Darbesi

Araç alacaklar için ÖTV düzenlemesi binlerce TL'lik indirim sağladı. Ancak indirim sevinci çip krizinin patlak vermesiyle yarım kaldı. Piyasada çip sorunu nedeniyle sıfır araç kalmadı.

Finans 19.08.2021 - 16:00 19.08.2021 - 16:00 Mustafa Karagöz

Otomobil sektörü uzun süredir çeşitli sorunlarla boğuşuyor. Pandemi sürecinde yaşanan üretim sıkıntısı araç sektörünü etkilerken daha sonra oluşan çip krizi de büyüyor. Türkiye'de fiyatlarda oluşan yüksek rakamlar ise devam ediyor. 

OTOMOBİL SEKTÖRÜNDE ÇİP KRİZİ

Sıfır araç alacaklar için sektörü sevindiren gelişme hükümetten gelmişti. Hükümet ÖTV oranlarında düzenlemeye gitmiş ve b segmenti araçların fiyatlarının inmesini sağlamıştı. Ham fiyatı 114 bin TL'ye kadar olan araçlar için ÖTV matrahı yüzde 45 olarak uygulanacak. Fiyatı 114 bin TL ile 170 bin TL arasında olanların ise yüzde 80 bandından yüzde 50 seviyesine indi. Söz konusu ÖTV düzenlemesi araç fiyatlarında yüzde 17'ye varan indirimler anlamına geliyor. 

Sıfır araç alacaklar ÖTV indirimi ile sevinirken tam da bu dönemde yeni bir kriz patlak verdi. Son gelen haberlerde sıfır araç üretimi için gerekli olan çiplerde yaşanan sorunun arttığı ifade edildi. Koronavirüs salgın sürecinde baş gösteren çip krizi halen devam etmesi hatta artması dünya genelinde sıfır araç bulmayı zor kılıyor, bu durum fiyatlara da yansıyor. 

ÇİP KRİZİ TÜRKİYE'Yİ ETKİLEMEYE BAŞLADI

Daha önceki süreçte çip krizinden çok fazla etkilenmeyen Türkiye, son yaşanan aksaklıklar nedeniyle sorun yaşamaya başlayan ülkeler arasında yer aldı. Daha önce Volkswagen, Peugeot, Opel, BMW, Honda ve Volvo gibi dev otomobil üreticileri çip krizi nedeniyle üretimde sorunlar yaşarken bu markaların arasında Ford Otosan, Oyak Renault ve Toyota'da girdi. 

2 Hafta Üretime Ara Verildi

Sıfır araç sektörüne ilişkin gelen son açıklama ise Toyota'dan oldu. Toyota Türkiye çip konusunda bazı sorunlar yaşadığını ve üretime ara verdiğini duyurdu. Bloomberg’e yapılan açıklamaya göre; Toyota Türkiye 20 Ağustos ve 5 Eylül tarihleri arasında üretime ara verdiğini neden ise çip krizi olduğunu bildirdi. 

ÇİP KRİZİ İKİNCİ EL FİYATLARINI ARTIRABİLİR

Çip krizinin en önemli etkisinin ikinci el fiyatlarına olabileceği yorumlandı. Sıfır araç almak isteyenlerin çip krizi nedeniyle sıfır araca ulaşımının zorlaşacağını ifade eden sektör temsilcileri ilgininin ikinci ele kayacağını ifade ettiler. Yoğun ilginin ise ikinci el sektöründe araç fiyatlarında indirimi engelleyeceğini hatta fiyatların yükselmesine neden olabileceği ele alındı. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@