Yüzlerce Sığınmacı 'gözden Kayboldu'

BERLİN (ANKA) - Alman yetkililerin, ülkeye giriş yapan sığınmacıların kayıt...

Haberler 28.10.2015, 08:35
Yüzlerce Sığınmacı 'gözden Kayboldu'

BERLİN (ANKA) - Alman yetkililerin, ülkeye giriş yapan sığınmacıların kayıtları konusunda yavaş hareket etmeleri “gözle görülür” bir soruna yol açtı. Aşağı Saksonya eyaletindeki merkezlere yerleştirilen binlerce sığınmacıdan 700’ünün gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğu ve kaybolanların isimlerinin dahi bilinmediği belirtildi.

Alman Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ) Gazetesinin, ülkenin kuzeybatısındaki Aşağı Saksonya eyaletindeki sığınmacılarla ilgili haberi, önemli bir gerçeği ortaya koydu. Gazetenin yaptığı araştırmaya göre, eyaletteki merkezlere yerleştirilen çoğu sığınmacının hâlâ kaydı yapılmadı. Yaklaşık 4 bin sığınmacıdan 700’e yakınının ortadan kaybolduğu belirtilirken, bunların kim oldukları veya nereye gittikleri de bilinmiyor.

Öte yandan The Local sitesinin kaynak gösterdiği söz konusu haberde, sığınmacıların nerede olabileceği konusunda farklı iddialar yer alıyor. Sözgelimi sığınmacıların akrabalarını veya daha cazip yerler bulmak için ülkenin farklı bölgelerine dağılmış olabileceği, hatta başka bir ülkeye geçmiş olabilecekleri dahi söyleniyor. 

Bu arada Aşağı Saksonya’daki Delmenhorst kenti sözcüsü Timo Frers de “Genelde nerede olduklarından bihaberler. Onlara Almanya haritası verdik ki kendilerini buraya adapte edebilsinler” dedi.

Sputnik’in yansıttığı habere göre, ülkeye kabul edilen sığınmacıların kayıtlarının yeterince iyi takip edilmemesini eleştiren Alman yetkililer, tüm sığınmacıların ülkeye girdikleri andan itibaren kayıt altına alınmaları gerektiğini vurguluyor. Başbakan Angela Merkel’in lideri olduğu Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) Sözcüsü Angelika Jahn da bu kurala uyulmamasının kabul edilemez olduğunu söylemişti.(ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@