Yükselen Piyasaların Para Birimleri Daha Da Düşebilir

LONDRA(ANKA) – Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yüksele...

Haberler 09.10.2015, 12:55
Yükselen Piyasaların Para Birimleri Daha Da Düşebilir

LONDRA(ANKA) – Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yükselen piyasaların para birimlerindeki büyük düşüşlere rağmen daha da değer kaybedebileceği uyarısı yapılıyor. Yükselen piyasaların para birimlerinde meydana gelen düşüşlerin nominal olarak hesaplandığına, göreli enflasyon oranlarındaki  farklılıkları yansıtmadığına işaret edilirken son dönemde dolara karşı nominal olarak 3.07’yi bulan Türk lirasının enflasyon dahil edildiğinde ortaya çıkan 4.26 düzeyine hala uzak olduğu belirtiliyor.

Ekonomi gazetesi Financial Times, yükselen piyasaların para birimlerinde meydana gelen düşüşlerin nominal olarak hesaplandığını, göreli enflasyon oranlarındaki farklılıkları yansıtmadığını anlatırken “Birçok yükselen ülke piyasası olduğu gibi oldukça yüksek uzun vadeli enflasyonu olan bir ülkenin para birimi, her şey eşit iken daha düşük enflasyonu olan bir ülkenin para birimine karşı nominal olarak değer kaybetmeli” diyor.

İngiliz gazetesinde yer verilen analizde son dönemde Brezilyalı real, Güney Afrikalı rand ve Türk lirası gibi para birimlerinde meydana gelen büyük düşüşlerin nominal olarak hesaplandığını, göreli enflasyon oranlarının dahil edilmediğini belirtiyor.

Renaissance Capital’dan küresel baş iktisatçısı Charles Robertson’un enflasyon dahil edildiğinde söz konusu üçlünün hiç birinin olması gereken düşük düzeylere yakın olmadığı değerlendirmesini aktaran gazete, dolara karşı nominal olarak 3.07 lirayı bulan Türk lirasının ise enflasyon dahil edildiğinde olması gereken 4.26 liradan hala oldukça uzak olduğu yorumunu yapıyor.

Bunun hem iyi hem de kötü haber olarak görülebileceği belirtilirken zor günlerin henüz bitmediğinden kuşkulanan  Robertson “2016 yılında birçok para birimlerinin daha da zayıflayacağı”  uyarısını yaparken “3-4 yıl devam eden REEK’teki (reel efektif döviz kuru) değer kayıplarının ardından  dibe vurmanın bir iki yıl uzağında olduğumuzu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Robertson, yükselen piyasaların para birimlerinde mevcut zayıflığın bazı ekonomik yararları sağlamaya  başladığına da inanıyor ve örnek olarak Rusya ve Güney Afrika’nın cari işlemler dengesine olumlu katkısını ve Türkiye’nin Avrupa’ya yönelik ihracatını güçlendirmesini gösteriyor.  (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@