Ypg Suriye'de Çocukları Kaçırıp Savaşa Sürüyor

ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye’de PYD’ye bağlı YPG ve kadınlardan oluşan YPJ adlı silahlı güçlerin içinde çocukların savaşa sürüldüğünü, kadın ve erkeklerin bu örgütlerde zorla savaştırıldığını belirtti. Bakanlık, “Raporlar, ABD ve Türk hükümetleri tarafından bir terörist örgüt olarak tanımlanan Kürdistan İşçi Partisi (PKK) güçlerine gençlerin katılımına işaret ediyor; teyid edilmemiş raporlar Kürt çocuklarının bazen kaçırıldığını ve PKK güçlerine katılmaya zorlandıklarını ortaya koyuyor” bilgisini açıkladı.

Haberler 28.07.2015, 12:11
Ypg Suriye'de Çocukları Kaçırıp Savaşa Sürüyor

- ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni açıklanan İnsan Kaçakçılığı 2015 Raporu’nda Türkiye’nin seks ve zorla çalıştırmada insan kaçakçılığı açısından bir hedef ve geçiş ülkesi olduğu belirtildi.

-Türk hükümetinin insan kaçakçılığının ortadan kaldırılması için asgari standartlara uyum sağlamadığı dile getirilen raporda “Ancak bunu yapmak için ciddi çaba sarf ediyor. Hükümet kaçakçılık suçlularına karşı kolluk güçlerinin çabalarını artırdı”  denildi.  

ANKARA(ANKA) – ABD Dışişleri Bakanlığı Suriye’de PYD’ye bağlı YPG ve kadınlardan oluşan YPJ adlı silahlı güçlerin içinde çocukların savaşa sürüldüğünü, kadın ve erkeklerin bu örgütlerde zorla savaştırıldığını belirtti. Bakanlık, “Raporlar, ABD ve Türk hükümetleri tarafından bir terörist örgüt olarak tanımlanan Kürdistan İşçi Partisi (PKK) güçlerine gençlerin katılımına işaret ediyor; teyid edilmemiş raporlar Kürt çocuklarının bazen kaçırıldığını ve PKK güçlerine katılmaya zorlandıklarını ortaya koyuyor” bilgisini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yeni açıklanan İnsan Kaçakçılığı 2015 Raporu’nda Türkiye’nin seks ve zorla çalıştırmada insan kaçakçılığı açısından bir hedef ve geçiş ülkesi olduğu belirtildi. Türkiye’de büyük ölçüde Orta ve Güney Asya, Doğu Avrupa, Suriye ve Fas’tan kaçakçılık kurbanları bulunduğu belirtilen raporda kaçakçıların kurbanları seks ticaretine zorlamada psikolojik baskı, tehdit, borçlandırma yöntemlerini giderek daha fazla kullandıkları kaydedildi.

Suriyeli göçmen kadın ve kızların fuhuş şebekeleri karşısında daha korunmasız bulundukları bildirildi. Bu şebekelerin bazılarını ekstrem ideolojiye sahip grupların işlettikleri kaydedildi. Rapora göre bazı Suriyeli kızlar evlenmek üzere Türk erkeklerine satılıyor. Bu kişiler ev hizmetçisi olarak ya da seks sektöründe çalıştırılma karşısında büyük ölçüde savunmasız durumda. Raporda terörist PKK şu şekilde yer aldı:

“Raporlar, ABD ve Türk hükümetleri tarafından bir terörist örgüt olarak tanımlanan  Kürdistan İşçi Partisi (PKK) güçlerine gençlerin katılımına işaret ediyor; teyid edilmemiş raporlar Kürt çocuklarının bazen kaçırıldığını ve PKK güçlerine katılmaya zorlandıklarını ortaya koyuyor.”

-DEAŞ-

Rapora göre DEAŞ Suriyeli kız ve kadınları kontrolleri altındaki bölgelerde mensuplarıyla zorla evlendirdi. Binlerce Yezidi kadın ve kızı insan ticareti şebekelerine satmak ya da elemanlarının kullanımı için Suriye’ye kaçırdı. Kadınlar burada zorla evliliğe, ev hizmetçiliğine, sistematik tecavüze ve cinsel şiddete maruz kaldı. Şubat 2015’ten itibaren DEAŞ Suriye’nin kuzey batı bölgesindeki Hasaka’da 30 Asuri Hristiyan kadını ele geçirdi ve seks kölesi olmaya zorladı. DEAŞ kadın kölelerin nasıl yakalanacağı, tutsak olarak tutulacakları ve cinsel olarak kullanılacaklarına ilişkin bir rehber yayınladı.

-SURİYE’DE HERKES ÇOCUKLARI KULLANIYOR-

Suriye’de hükümet yanlısı güçler de, silahlı muhalefet grupları ve DEAŞ da Suriyeli çocukları silahlı güçleri içine almaya, insan kalkanı olarak kullanmaya ve cellat olarak kullanmaya devam ediyor. Suriye ordusu ve rejim yanlısı militanları bazıları altı yaşında olan çocuklarla gençleri silahlı güçleri içine alıyorlar. Halep’te hükümet güçleri çocukları koordineli askeri operasyonlarda düşmanın konumunu belirlemek üzere kullanıyor.

-YPG VE YPJ’DE DURUM...-

DEAŞ Suriyeli rejim askerlerin kafalarının kesilmesi dâhil çocukları suça dâhil etti, Kobani’ye yönelik saldırılarda muharip rolü verdi. Çocukları canlı bomba olarak da eğitti. Rapora şöyle devam edildi:

“YPG güçlerinin çocukları kaçırdığı ve aksi yönde uluslararası taahhütler olmasına karşın onları faal çatışmalarda saflarında kullandıkları bildirildi. PYD’ye bağlı Kürt ‘asayiş’ güvenlik güçlerinin ise 18-30 yaş arasında bilinmeyen sayıda kadın ve erkeği kontrol noktalarında ya da Darbasiyah’daki evlerinde ya da diğer Kürt bölgelerinde yakaladığı ve onları YPG, tüm kadınları da YPJ güçleri için baskı altında savaşmaya zorladığı belirtildi.”

Raporda Suriyeli göçmen çocuklarının giderek artan şekilde Türkiye’de sokaklarda dilenmeye başladıklarına dikkat çekildi.

-TÜRKİYE İKİNCİ GRUPTA-

Türkiye insan kaçakçılığı kategorisinin “TIER 2” olarak adlandırılan asgari standartlara uyum sağlamayan ancak samimi çaba gösteren kategorisinde yer aldı. Türk hükümetinin insan kaçakçılığının ortadan kaldırılması için asgari standartlara uyum sağlamadığı dile getirilen raporda “Ancak bunu yapmak için ciddi çaba sarf ediyor. Hükümet kaçakçılık suçlularına karşı kolluk güçlerinin çabalarını artırdı”  denildi. Bu çabalara karşın hükümetini üç STK’nın insan kaçakçılığı mağdurları için açtığı sığınma evini desteklemeyi geçen yıl durdurduğu kaydedilen raporda, evlerin dışarıdan kaynak bulmadıkça çalışamaz durumda olduğu kaydedildi.

Rapora göre Hükümet kaçakçılık kurbanları arasında çocukların ve Türk tabiiyetindeki vatandaşların bulunduğunu kabul etmiyor. Aralarında polisin de bulunduğu bazı yetkililer bu suçun ciddiyetini hafife alıyor ve göçmen nüfus arasındaki kaçakçılıkla savaşta daha tedbirli olma ihtiyacını kabul etmekte yetersiz kalıyor.

Hükümet seks kaçakçılığının engellenmesi konusunda artan çaba gösteriyor ancak zorla çalıştırma suçlarının üzerine gitmek için doğrudan faaliyette bulunmuyor.

Adalet Bakanlığı verilerine göre 2014’in ilk üççeyreğinde 71 seks kaçakçılığı davasında 749 şüpheliyi kovuşturdu. Aynı dönemde 285 şüphelinin yer aldığı 62 dava karara bağlandı. 44 kişinin yargılanmasına yer olmadığı kararı verildi 216 kişi beraat etti. Mahkemeler 25 kaçakçıyı cezaya çarptırdı ancak bunların dördü hapis cezası aldı. 21 kişinin cezaları ertelendi. Raporda 2014’teki kovuşturma ve mahkûmiyet sayılarının 2013’e göre daha fazla olduğu belirtildi. Polis ise ayrı olarak düzinelerce şüpheli kaçakçının gözaltına alındığı 30 operasyon yürüttü ve 100 potansiyel kurban belirledi.

-ÖNLEYİCİ TEDBİRLER-

Raporda, hükümet önleyici tedbir çabalarını iyileştirdi. Suriyeli göçmenlerin kamu görevlileri aracılığıyla insan kaçakçılığında kullanıldığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada görevlilerin aklandığına değinilen raporda hükümetin Suriyelilerin kaçakçılık mağduru olmaması konusunda özel dikkat gösterdiği kaydedildi. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@