Yeryüzü Doktorları'nın Savaş Bölgelerine İlaç Yardımları Sürüyor

ANKARA (ANKA) - Yoksul coğrafyalara ve savaş bölgelerine sağlık yardımları ...

Haberler 24.09.2015, 09:05
Yeryüzü Doktorları'nın Savaş Bölgelerine İlaç Yardımları Sürüyor

ANKARA (ANKA) - Yoksul coğrafyalara ve savaş bölgelerine sağlık yardımları götüren Yeryüzü Doktorları saldırıların sürdüğü Suriye, Gazze ve Yemen gibi olağanüstü coğrafyalara yönelik yardımlarına devam ediyor. Gönüllü doktorlar bugüne dek Suriye’ye 31 milyon TL’yi aşkın sağlık yardımlarında bulundu.

Yeryüzü Doktorları Derneği, yoksul coğrafyalara ve savaş coğrafyalarına yönelik ilaç yardımlarına devam ediyor. İlaç firmalarının bağışladığı ve ayrıca nakdi bağışlarla satın alınan ilaç ve tıbbi malzemeler gönüllü sağlık ekiplerince yürütülen sağlık hizmetlerine destek olarak olağanüstü bölgelere sevk ediliyor.

Gazze’den Sri Lanka’ya, Somali’den Pakistan’a kadar uzanan bir coğrafyada on milyonlarca liralık ilaç ve tıbbi yardım malzemesini ihtiyaç duyulan bölgelere sevk eden Yeryüzü Doktorları; Somali ve Hatay’daki Yeryüzü Eczanelerinde Somali halkına ve Suriyeli mültecilere sürekli olarak ücretsiz ilaç yardımı yapıyor. Bugüne kadar sadece Suriye için 31,8 milyon TL değerinde sağlık hizmeti sunan Yeryüzü Doktorları, bölgeye yönelik ilaç ve tıbbi malzeme desteğini karşılamak için bağış kampanyalarına devam ediyor. Ayrıca, Somali Hastanesi'nde, Çad Mülteci Kampı'nda, Kongo Hastanesi'nde, Suriye Hatay Yayladağı Kliniği, Suriye Yamadi Hastanesi'nde bulunan Yeryüzü Eczaneleri binlerce insana hizmet vermeye devam ediyor.

-İLACINIZI PAYLAŞIN, “PAYLAŞMAK İYİLEŞTİRİR”-

İlaç yardımlarını aksatmadan sürdürdüklerini söyleyen Yeryüzü Doktorları Genel Başkan Yardımcısı Yahyahan Güney, “Savaş bölgelerinin Suriye, Gazze ve Yemen'in yardıma ihtiyacı var. Suriye’de sivillere yönelik saldırılar şiddetlendiğinden beri Suriye’ye 31 milyon TL'yi aşkın sağlık yardımında bulunduk. Krizin etkilerinin Türkiye sınırında da kendini göstermesiyle birlikte Hatay Yayladağı’nda ve Suruç’ta sağlık istasyonları, Suriye içinde de bir eczane kuruldu. Trablusşam’a Gönüllü Sağlık Ekipleri gönderildi, Darül Shifa Hastanesi’ne kan bankası ve laboratuvar kuruldu ve büyük miktarda ilaç gönderimi gerçekleştirildi. Ayrıca, Güneydoğu Anadolu Mülteci Sağlık Projesi kapsamında ilk 4 ay içinde 13 binden fazla muayene ve 300 bin TL'ye yakın ilaç yardımı yapıldı. Kasım 2014'ten Mayıs 2015'e kadar süren Şırnak Maden Ezidi Kampı çalışmamız boyunca 5 binden fazla muayene yaptık. Proje süresince 180 bin TL değerinde toplam ilaç, tıbbi malzeme ve tıbbi ekipman desteğinde bulunduk. Kampta, Batman'da, Şırnak'ta ve Diyarbakır’da bulunan mülteciler için kullanılmak üzere toplam 170 bin TL değerinde ilaç, tıbbi malzeme ve tıbbi ekipman bağışı yaptık. Kriz devam ediyor, biz de çalışmaya devam ediyoruz. Bir yandan sağlık istasyonlarımızla hizmet verirken, diğer yandan da medikal malzeme ve ilaç bağışlarını bölgeye ulaştırıyoruz. Suriye’de karışıklıkların yaşanmaya başladığı ilk günden beri Suriye halkının yanında olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Herkes üzerine düşeni yapmalı. Bugün ilacımızı paylaşıp yaraları sarma günüdür” dedi. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@