Yeryüzü Doktorları Bayram Coşkusunu Paylaşmak İçin Afrika'da

ANKARA (ANKA) - Gıda ve sağlık yardımlarıyla yoksul coğrafyalara şifa göt&u...

Haberler 23.09.2015, 13:05
Yeryüzü Doktorları Bayram Coşkusunu Paylaşmak İçin Afrika'da

ANKARA (ANKA) - Gıda ve sağlık yardımlarıyla yoksul coğrafyalara şifa götüren Yeryüzü Doktorları, bu yıl da 2015 Kurban Organizasyonu kapsamında Afrika’nın en yoksul bölgelerine ulaştı.

Gönüllü doktorlar muhtaç topraklara adım atar atmaz yüzlerce muayene yaptı. Çad, Nijer, Gana, Kenya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi Afrika’nın en yoksul bölgelerine giden Yeryüzü Gönüllüleri, hız kesmeden kurban organizasyonunun planlamasını da yaptı. Bayramda Afrika’nın yüzlerce noktasında kesilecek kurbanlar binlerce insana şifa olacak.

Yeryüzü Doktorları her yıl olduğu gibi bu yıl da 2015 Kurban Organizasyonu kapsamında Afrika’nın en yoksul bölgelerine ulaştı. “Paylaşmak İyileştirir” diyerek Afrika’daki çalışmalarına başlayan gönüllü doktorlar, Somali, Kenya, Nijer, Çad, Gambiya, Gana, Demokratik Kongo Cumhuriyeti gibi yardıma muhtaç ülkelerde yardımseverlerin bağışladığı kurbanları kesecek ve yüzbinlerce insana dağıtacak.

-YERYÜZÜ DOKTORLARI KURBAN VE SAĞLIK ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR-

Geçtiğimiz günlerde yola çıkan gönüllü sağlık ekipleri çalışma yapacakları bölgelere ulaşarak muayenelerine başladı. Nijer’in başkenti Niamey’in 776 km doğusunda bulunan Maradi bölgesindeki Tesseaua ve köylerine ulaşan ekipler iç hastalıkları servisinde 103 ve çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında 78 hasta muayene etti. Muayenelerde hastalarda en fazla malaria, diarre, dermatit, gastrit, konjoktivit (Göz Enfeksiyonu), hipertansiyon ve anemi gibi hastalıkların görüldüğü belirtildi. Yeryüzü Doktorları; sağlık çalışmalarını ve kurban planlamalarını birlikte hızla sürdürüyor.

-BAYRAM BOYUNCA SAĞLIK ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK-

Gönüllü doktorlar Kurban Bayramı süresince aile hekimliği ve çocuk hastalıkları ve iç hastalıkları alanında ücretsiz birinci basamak sağlık hizmeti sunmaya devam edecek. Kongo’daki ekipler de hastalara daha kaliteli ve düzenli hizmet verebilmek adına bölgedeki hastane eczanesinde düzenlemeler yaptı. Soğuk zincir dolabı oluşturan doktorlar, stok ve miad kontrolü gerçekleştirdi. Diş hekimliği kliniğinde de hummalı bir çalışma yürüten doktorlar, hem sterilizasyon çalışmaları yapıyor hem de hastaların ağız taramalarını gerçekleştiriyor. Gider gitmez jinekoloji kliniğinde 70 hasta muayene eden doktorlar, aynı zamanda yerel doktorlara da eğitim veriyor. Yanı sıra Kenya’ da 4 ayrı bölgede kurban kesecek olan Yeryüzü ekibi; Gambiya, Gana, Çad, Uganda ve Bosna’daki sağlık çalışmalarını ve kurban planlamalarını hızla sürdürüyor.

-ÇOK YÖNLÜ YARDIM FAALİYETLERİ SÜRÜYOR-

Yardım yelpazesini geniş tutan Yeryüzü Doktorları, 2015 Kurban Organizasyonu sırasında sadece kesilen kurbanların dağıtımını yapmıyor. Gıda yardımlarının yanında aynı zamanda muayeneler, ameliyatlar da gerçekleştiriyor. Bölgenin ihtiyacına göre klinik ve hastane eksikliklerini tamamlayacak ilaç ve cihaz yardımları sağlanıyor ve yerel doktorlara eğitim programları düzenleniyor. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@