Yeni İddia: Bomba Yapımına Da Uygun Gübre, Türkiye'den Işid Topraklarına Akıyor

NEW YORK(ANKA) -  Tarımda yaygın biçimde kullanılan ancak teröristlerce  bomba yapımında da kullanıldığı belirtilen amonyum nitrat gübresinin Akçakale sınır kapısı üzerinden IŞİD’in kontrolündeki Suriye topraklarına “aktığı”

Haberler 05.05.2015, 18:46
Yeni İddia: Bomba Yapımına Da Uygun Gübre, Türkiye'den Işid Topraklarına Akıyor

NEW YORK(ANKA) -  Tarımda yaygın biçimde kullanılan ancak teröristlerce  bomba yapımında da kullanıldığı belirtilen amonyum nitrat gübresinin Akçakale sınır kapısı üzerinden IŞİD’in kontrolündeki Suriye topraklarına “aktığı” iddia ediliyor. New York Times Gazetesi, Akçakale kaynaklı haberinde “Burada, gübrenin Suriyeli çiftçilere yardıma yönelik olduğunu düşünen pek az insan var” diye savunduğu haberinde Türkiye’nin “cihatçı komşularını izole etme taahhüdüne ilişkin soru işaretlerinin bulunduğunu” da öne sürüyor.

New York Times  “Bomba yapımına da uygun gübre Türkiye’den IŞİD topraklarına akıyor” başlıklı geniş haberinde Akçakale’de amonyum nitrat gübresi içerdiğinin savunulan çuvalların nasıl yüklendiğini gösterdiği iddia edilen fotoğraflara da yer veriyor.

Sınırın diğer tarafındaki Suriyeli kentin İslam Devletinin kontrol altında olduğunun altı çizildikten sonra “Ve amonyum nitrat gübresi tarımda geniş biçimde kullansa da İslam Devleti dahil, dünya çapında teröristlerce güçlü patlayıcıları yapmak için de kullanılıyor” deniliyor.

Bunun ardından “Burada gübrenin Suriyeli çiftçilere yardıma yönelik olduğunu düşünen çok az insan var” savına yer veren gazete, Haziran 7 seçiminde bir muhalefet adayının gübre için sarfettiği “Tarım için değil, bombalar içindir” sözlerini de yansıtıyor.

ABD’li gazete, gübrenin açıkça Suriye’ye taşınmasının “Türkiye’nin cihatçı komşularını izole etme taahhüdüne ilişkin devam eden sorulara işaret ettiğini” de öne sürdüğü haberinde “Analistler, Türkiye’nin son dönemde sınırını güvenli kılmak ve yabancı savaşçıların geçişlerini durdurmak için çaba gösterdiğini söylüyorlar. Ama ülke hala, İslam Devleti’ne enerji içeceklerinden gübreye kadar çeşitli mallara erişimi sağlayan sınır ticaretine izin veriyor” diye yazıyor.

Bu çerçevede Royal United Services Enstitüsü’nden Türkiye uzmanı Aaron Stein’in Suriye’nin kuzeyine yönelik ticaretin devam ettiğini, ticaretin sürmesinden de IŞİD’in yararlandığı değerlendirmesi aktarılıyor.

NYT, Türkiye’nin de “amonyum nitratla yapılan bombaların bir kurbanı” olduğunu belirterek 2003 yılında İstanbul’da düzenlenen ve çok sayıda kişinin ölümüne yol açan saldırılara dikkat çektiği haberinde amonyum nitratın sınırın geçmesine neden izin verildiği konusunda “Türk yetkililerinin izahat getiremediklerini” de savunuyor. (ANKA)

(CN/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@