Yemin Törenindeki ‘Türkiye Milleti' Krizi Bbc'de Haber Oldu

LONDRA(ANKA) - Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) d&uu...

Haberler 18.11.2015, 09:55
Yemin Törenindeki ‘Türkiye Milleti' Krizi Bbc'de Haber Oldu

LONDRA(ANKA) - Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlenen yemin töreninde HDP Milletvekili Leyla Zana’nın yemin metnine sadık kalmaması nedeniyle yaşanan sorun, BBC’de “Yemin töreninde 'Türkiye milleti' krizi” sözleriyle duyuruldu.

HDP’li Zana'nın, kürsüde Kürtçe olarak "Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla" diyerek sözlerine başladığını anlatan BBC, “Zana’nın yemini, ilk başta Kürtçe konuştuğu için değil sonrasında metne aykırı olarak ‘Türk milleti’ yerine “Türkiye milleti” ifadesini kullandığı için geçerli kabul edilmediği öğrenildi” dedi.

BBC, yemin töreninde yaşanan diğer olaylara da vurgu yaptığı haberinde “Zana, tüm çağrıları yanıtsız bırakarak tekrar yemin etmek için kürsüye gelmedi. Yakın çevresine de yemini tekrarlamayacağını söylediği belirtiliyor. Ancak parti yönetimi tarafından ‘ikna edilirse’, sağlık sorunları nedeniyle törene katılamayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la birlikte yemin edebileceği belirtiliyor” sözlerini de kullandıktan sonra şöyle devam ediyor:

“Zana’nın yeminden önceki cümleleri nedeniyle tekrarlatma olsaydı AKP Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’un da yeminini tekrar etmesi gerektiği öğrenildi. Çünkü Karaburun yeminine ‘Bismillahirrahmanirrahim’ diyererek başladı.”

BBC “Yemin töreninde dikkat çeken bir başka nokta ise yine HDP’lilerden geldi” de dediği haberinde Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan'ın, yemin metnini okumaya başlamadan önce Arapça konuştuğuna da işaret etti.

Bu arada Başbakan Ahmet Davutoğlu’na hükümet kurma görevinin verildiğinin de belirtildiği haberde 7 Haziran 2015’te yapılan 25 Dönem Genel seçimlerinde ise meclise 98 kadının girmesiyle kadın temsili yüzde 14’ten yüzde 18’e çıkarken 5 ay sonra yapılan 1 Kasım seçimlerinde ise oranın yüzde 15’e gerilediğinin altı çiziliyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@