Yabancı Uzmanlar Yeni Hükümette Babacan'ı İstiyor

LONDRA (ANKA) - Türkiye’deki 1 Kasım seçimi ardından gözler, kurulacak yeni hükü...

Haberler 10.11.2015, 12:45
Yabancı Uzmanlar Yeni Hükümette Babacan'ı İstiyor

LONDRA (ANKA) - Türkiye’deki 1 Kasım seçimi ardından gözler, kurulacak yeni hükümete çevirirken piyasaların kabinede neden Başbakan eski Yardımcısı Ali Babacan’ı görmek istedikleri konuşuluyor.

“Piyasa kabinede Babacan'ı neden görmek istiyor?” sorusuna yanıt arayan BBC’ye konuşan Japon yatırım bankası Nomura'nın Doğu Avrupa, Afrika ve Orta Doğu stratejisti Timothy Ash, Babacan'ın yabancı yatırımcılar için önemini "12-13 yıl içerisinde önemli ölçüde güven kazandı" sözleriyle özetliyor.

“Esas kritik nokta” olarak “yeni AKP hükümetinin küresel finansal sistemde önemli bir dönüm noktasına gelindiği sırada kurulacak olmasını” gören Timothy Ash, "Türkiye'nin yüksek cari açığı ve 200 milyar dolar civarındaki dış finansman ihtiyacı, ülkeyi FED faiz artırımına karşı görece daha kırılgan hale getiriyor. Türkiye'nin böyle bir zamanda hata yapma lüksü yok" görüşünü dile getiriyor.

-“PİYASA TANINMAMIŞ BİR İSME TAHAMMÜL ETMEZ”-

Londra merkezli yatırım kuruluşu Renaissance Capital Türkiye analisti Michael Harris'e göreyse, Babacan'ın ekonomiden sorumlu tepe isim olarak görevine devam etmesi halinde “Türkiye FED riskini fırsata dönüştürebilir.”

Harris, Türkiye raporunda "AKP'nin yatırımcılar gözündeki itibarı son yıllarda zedelendi. Babacan dışında tanınmamış bir ismin ekonominin başına geçmesi halinde piyasa bu ismin neler yapabileceğini bekleyip görmek için sabretmez" diyor.

Harris'e göre, zaten yılbaşından bu yana diğer gelişen ülkelerden daha zayıf performans gösteren TL cinsi varlıkların, Babacan'lı senaryonun gerçekleşmesi halinde FED faiz artırımından görece daha az etkilenebilir.

-İZLENECEK POLİTİKALARIN ODAK NOKTASI NE OLMALI?-

Ekonomi yönetimi tartışmalarının önemli bir ayağının ise izlenecek politikaların odak noktasıyla ilgili olduğu belirtilirken Timothy Ash, “Babacan ismi etrafında bu kadar odaklanmasının bir sebebi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakın ekonomi çevrelerinden farklı mesajların geliyor olması” diye düşünüyor.

Ash, "Sorunun bir kısmı da alışılmışın dışında görüşleri dillendiren Yiğit Bulut ve Berat Albayrak gibi isimlerle bağlantılı. Ekonomiyi piyasa oyuncularından farklı bir gözle okuyorlar. Bu isimlerin ekonomi yönetimi içerisine girme ihtimali de yatırımcıları tedirgin ediyor" diyor.

Babacan'ın ise başta Merkez Bankası olmak üzere kurumların bağımsızlığını önemseyen, mali disiplini vurgulayan bir isim olarak algıladığını ifade eden Ash, Erdoğan'a yakın isimlerden gelen "Merkez Bankası faiz indirmeli" yorumlarının Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu yabancı para cinsi yatırımlara “darbe” vurduğunu savunuyor. (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@