Yabancı Medya Soruyor: Türkiye'deki Elektrik Kesintisi Kimin Hatası?

WASHİNGTON(ANKA) -   Türkiye’de 31 Mart günü en az 40 ili etkileyen elektrik kesintisine 5 ayrı iletim hattının devre dışı kalmasının resmi gerekçe gösterildiği ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın özelleşti

Haberler 07.04.2015, 09:44
Yabancı Medya Soruyor: Türkiye'deki Elektrik Kesintisi Kimin Hatası?

WASHİNGTON(ANKA) -   Türkiye’de 31 Mart günü en az 40 ili etkileyen elektrik kesintisine 5 ayrı iletim hattının devre dışı kalmasının resmi gerekçe gösterildiği ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın özelleştirilmiş termik santraller için “İşletim hatası tarafımızdan düşünülüyor” ifadesinin dikkat çektiği belirtiliyor. Amerika’nın Sesi (VOA),  bu gelişmelere işaret ederek “Elektrik kesintisi kimin hastası?” diye soruyor.

VOA, “Mesai saatleri içinde Türkiye’de ciddi ekonomik kayba neden olan ve kamuoyunda terör saldırısı şüphesi de yaratan elektrik kesintisiyle ilgili olarak Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Genel Müdürü Kadir Yıldır’ın istifa ettiği açıklandı” sözlerini kullandığı haberinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da “TEİAŞ’ın ve ilgili bütün arkadaşlarımızla alakalı, gerek işletim hatası gerekse aşırı risk alındığına inandığımız bir yapıyı görüyoruz. Kendisini bu işte sorumlu gören TEİAŞ Genel Müdürümüz Sayın Kemal Yıldır da görevinden istifa etmiş bulunuyor” dediğine dikkat çekiyor.

 Buna karşın VOA’ya konuşan EMO Başkanı Hüseyin Yeşil “TEİAŞ’ın zaafiyeti söz konusu ancak kendilerini bunun dışında tutmaları da yanlış oldu. Bakan bey açıklamasında sadece TEİAŞ’ın işletim hatasını değil kesinlikle özel şirketleri de işaret ediyor” şeklinde konuştu.  Bakan Yıldız’ın “ilk günden bugüne olduğu gibi nokta atışı bir bilgi vermediğini” belirten Yeşil, “Olayın en büyük nedeni parçalayıp özelleştirme politikası. Bu da bizzat Enerji Bakanı’nın sorumlu olduğu anlamına gelmektedir” görüşünü dile getirdi.  

VOA, CHP ve MHP’nin tepki ve eleştirilerine de dikkat çekerek, “Türkiye’de 31 Mart günü en az 40 ilde yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle iletim hatlarından sorumlu TEİAŞ Genel Müdürü’nün istifasını muhalefet de yeterli görmedi. CHP ve MHP, kesintiden dolayı Enerji Bakanı Taner Yıldız’ı suçladı” dedi. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@