Wsj'ya Göre, Üç Silahlı Saldırı Türkiye'nin Derin Siyasi Faylarını Sergiliyor

NEW YORK(ANKA) -Wall Street Journal Gazetesi, Türkiye’de  “İki günde meydana gelen üç silahlı saldırı İstanbul’u sarsarken Haziran seçimi öncesi şiddet korkusunu yarattı ve Türk toplumundaki derin siyasi fayları gözlerin önün

Haberler 02.04.2015, 13:18
Wsj'ya Göre, Üç Silahlı Saldırı Türkiye'nin Derin Siyasi Faylarını Sergiliyor

NEW YORK(ANKA) -Wall Street Journal Gazetesi, Türkiye’de  “İki günde meydana gelen üç silahlı saldırı İstanbul’u sarsarken Haziran seçimi öncesi şiddet korkusunu yarattı ve Türk toplumundaki derin siyasi fayları gözlerin önüne serdi” değerlendirmesini yapıyor.

Wall Street Journal Gazetesi, Türkiye’de son günlerde meydana gelen terör olaylarını irdelediği geniş haberinde “İki günde meydana gelen üç silahlı saldırı İstanbul’u sarsarken Haziran seçimi öncesi şiddet korkusunu yarattı ve Türk toplumundaki derin siyasi fayları gözlerin önüne serdi” ifadelerini kullanıyor.

Söz konusu saldırılara ilişkin bilgi aktarıldıktan sonra “Türkiye’nin hükümeti, bu haftaki saldırılar, katı güvenlik önlemleri ve eleştirenlerin, özgürlükleri kısıtlayacağını belirttikleri tartışmalı bir güvenlik yasasının uygulamasını gerektirdiğini söylüyor” deniliyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hükümetinin sokaklarda izinsiz hiçbir gösteriye hoşgörü göstermeyeceğini bildirdiğine de işaret edilen haberde  “Sokaklarda solcu silahlı kişilerin varlığına ilişkin haberler, on yıllar önceki şiddetli günleri ve daha kısa bir süre önce meydana gelen bazı gerginlikleri anımsattı. Soğuk savaş sırasında ileri hat ülkesi olan Türkiye, 1960 ve 1970 yıllarında sol ve sağ siyasi gruplar arasındaki silahlı çatışmalarla sarsılmıştı” sözlerine de yer veriliyor. Haberde şöyle devam ediliyor:

“DHKP-C’nin Soğuk Savaş tarzına rağmen, son saldırılara çok modern lenslerle de bakıldı ve Türkiye’nin muhalefet partileri,  iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi veya AKP’yi seçim öncesi özgürlükleri bastırmak için sorundan yararlanmakla suçladılar.”

WSJ, bazı analistlerin şiddetin Türkiye’de mezhebi gerginlikleri körükleyebileceğini söylediklerini anlatırken Alevilerin ülkenin nüfusunun yaklaşık beşte birini oluşturduklarını belirtiyor ve Alevilerle hükümet arasındaki “gerilimlerin arttığını” savunuyor.

Alevilerin hükümetten “memnuniyetsizliğinin serbebi, Alevilerin statüsünü iyileştirmeye yönelik reform sürecinin yavaşlığı ve hükümetin Sünni yanlısı Suriye politikası” gibi faktörlere bağlanıyor.

Bu çerçevede  DHKP-C’nin Çağlayan Adliyesindeki  eylemi sırasında Alevi olan Berkin Elvan’nin öldürülmesi olayına karışan polislere yönelik taleplere dikkat çekilen haberde  Gazi mahallesinde Çarşamba gecesi yaşanan şiddete de vurgu yapılıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@