Wsj'ya Göre, Türkiye'de Sanayi Üretimi ‘Sürpriz' Yaptı Ama Büyüme ‘Zayıf' Olacak

NEW YORK(ANKA)  -Wall Street Journal, “sürpriz yükseliş” olarak nitelediği Türkiye’deki sanayi üretim artışı için “birinci çeyrekte ender rastlanan parlak bir nokta” değerlendirmesini yapıyor. “Üretim artışıyla muhtemelen eko

Haberler 09.04.2015, 12:59
Wsj'ya Göre, Türkiye'de Sanayi Üretimi ‘Sürpriz' Yaptı Ama Büyüme ‘Zayıf' Olacak

NEW YORK(ANKA)  -Wall Street Journal, “sürpriz yükseliş” olarak nitelediği Türkiye’deki sanayi üretim artışı için “birinci çeyrekte ender rastlanan parlak bir nokta” değerlendirmesini yapıyor. “Üretim artışıyla muhtemelen ekonominin birinci çeyrekte daralmasının önlendiği ancak büyümenin aşırı derecede zayıf olmayı sürdürdüğü” görüşlerine yer veriyor. 

ABD’nin  borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, “Türkiye, Şubat’ta sanayi üretiminde sürpriz yükselişi gördü”  başlığı ile verdiği haberde üretim artışının “Ülkenin zayıf ekonomik büyüme eğilimine ilişkin kaygılar için küçük bir rahatlama getirdiği” yorumunu yapıyor.

Sanayi üretiminin Şubat ayında önceki yılın eş dönemine göre yüzde 1 arttığını anlatan gazete, Şubat’taki artışı “Türkiye’nin 800 milyon dolarlık ekonomisinin,  hükümetin yüzde 4 büyüme hedefini kaçıracağı yönündeki işaretler arasında ender rastlanan parlak bir nokta” olduğunu belirtiyor. 

-“MUHTEMELEN BİRİNCİ ÇEYREKTE GSYH’DA BİR DÜŞÜŞ ÖNLENDİ”-

WSJ’nın haberinde değerlendirmelerine yer verilen Capital Economics analisti William Jackson, üretime ilişkin “Güçlü veriler, Türk ekonomisinin,  birinci çeyrekte muhtemelen GSYH’de bir düşüşü önlediğini gösteriyor ama aynı zamanda büyüme aşırı derece zayıf olmayı sürdürüyor” diyor.

William Jackson öncü göstergelerin “önümüzdeki aylar için zayıf ama pozitif sanayi üretimi büyümesine işaret ettiklerini” de söyledi.

Piyasaların sanayi üretim verilerine pek tepki vermediğine işaret eden WSJ, haberinde Türkiye’nin ortalama yıllık ekonomik büyümenin son üç yılda yüzde 5’ten yüzde 3’e yavaşladığını anlattıktan sonra Haziran seçimi öncesi Türk hükümetinin yatırım ve istihdamı güçlendirmek amacıyla bir teşvik paketini açıkladığını da söylüyor.

Buna karşın “Ama iktisatçıların çoğunun Türkiye’nin resmi hedeflerine ulaşabilmesi konusunda kuşkuları var” diyen ABD’li gazete, Türkiye’nin gerileyen ekonomik büyümesinin  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası arasında “gerilimleri körüklediğine” dikkat çekiyor.

WSJ, Şubat’taki güçlü sanayi üretim verilerinin, hükümetin ekonomik büyümenin güçlendirilmesi talepleri ile yükselen piyasalara yönelik baskılar arasında “denge kurmaya çalışan”  Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’ya “yardımcı” olabileceği yorumunu da yapıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@