Wsj'ya Göre, Türk Hükümetinin Teşvik Paketi ‘Güç Aşısı' Ama …

NEW YORK(ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Perşembe günü açıkladığı yeni paket, yurt dışında “Türkiye, büyümeyi güçlendirmek için bir yatırım ve  istihdam planını açıkladı” sözleri ile duyuruldu. Wall Street Journal Gazete

Haberler 03.04.2015, 14:35
Wsj'ya Göre, Türk Hükümetinin Teşvik Paketi ‘Güç Aşısı' Ama …

NEW YORK(ANKA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Perşembe günü açıkladığı yeni paket, yurt dışında “Türkiye, büyümeyi güçlendirmek için bir yatırım ve  istihdam planını açıkladı” sözleri ile duyuruldu. Wall Street Journal Gazetesi, paketin  “Haziran genel seçimi öncesi ülkenin ekonomik büyümeyi güçlendirmeye yardımcı olmayı” amaçladığını belirtirken yeni önlemlerin Türk ekonomisi için bir “güç aşısı” olsa da yüksek büyümeye uzun vadeli bir dönüşü tetiklemesinin beklenmediğini de söylüyor.

ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal,  yeni paketi irdelediği geniş haberine, “Türkiye’nin hükümeti, Perşembe günü, Haziran’daki genel seçim öncesi ülkenin zayıflayan ekonomik büyümeyi güçlendirmeye yardım amacıyla  yatırımı canlandırmaya ve 120 bin iş olanağını yaratmaya yönelik bir plan açıkladı” sözleriyle giriyor.

Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan yeni paketin 7.5 milyar lira (2.9 milyar dolar) tutarında olduğunu belirten gazete, 2002 yılında iktidardan geldikten sonra yıllık yüzde 5’lik büyüme gören iktidar partisinin seçim arifesinde “yavaşlayan” bir ekonomi ile karşı karşıya bulunduğunu kaydediyor.

Halbuki partinin “siyasi istikrarı da sağlayarak 800 milyon dolarlık yükselen ekonominin on yıldan kısa bir süre içinde 2 trilyon dolara çıkarma sözünü verdiği” anımsatılıyor.

WSJ, piyasaların pakete pek bir tepki göstermediğini de anlattığı haberinde “Analistler, teşvikler, Türkiye’nin ekonomisi için bir güç aşısı gibi olsa da güçlü büyümeye uzun vadeli bir dönüşü tetiklemesinin beklenmediğini söylüyorlar” diye yazıyor.

“Türkiye’nin siyasi geleceği de söz konusu çünkü iktidardaki AKP, kendine yeni bir anayasayı hazırlamaya imkan sağlayacak süper bir çoğunluk elde etmeyi amaçlıyor” da denilen haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık sistemi için “kampanya” yaptığını, başkanlık sisteminin de “ülkenin, bir şirket gibi daha etkin bir biçimde yönetileceği Yeni Türkiye’nin tesis edilmesine yardımcı olacağını savunduğuna” dikkat çekiyor.

ABD’li gazete, Türkiye’nin ekonomik büyümesinin geçen yıl yüzde 2.9’ya yavaşladığını vurgularken de  analistlere atfen  bu yılın ilk üç ayındaki ekonomik aktivitenin de devam eden bir yavaşlamaya işaret ettiğini yazıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@