Wsj'ya Göre, Şengal Kentine 'ilk Pkk Girdi'

NEW YORK (ANKA) – ABD öncülüğündeki koalisyona ait uçakların hava baskınlarının...

Haberler 13.11.2015, 13:15
Wsj'ya Göre, Şengal Kentine 'ilk Pkk Girdi'

NEW YORK (ANKA) – ABD öncülüğündeki koalisyona ait uçakların hava baskınlarının desteğiyle Peşmerge’nin IŞİD’in elindeki Musul’un Şengal ilçesini kurtarmak için başlattığı operasyonu yerinden izleyen ABD’li gazetelerden Wall Street Journal, Şengal kentine “Kürt güçlerinin Cuma günü girdiklerini” duyururken kente "ilk olarak PKK'lıların girdiğini öne sürüyor. 

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Şengal Dağı mahreçli haberine “İslam Devleti’nin Suriye ve Irak’taki kaleleriyle birbirini bağlayan başlıca tedarik yolunu kesmeyi amaçlayan Kürt güçleri Cuma günü bayrakları dalgalandırarak ve silahlarını ateşleyerek Şengal’a girdi” sözleriyle giriyor.

Perşembe günü başlatılan operasyonda binlerce Peşmerge’nin yer aldığını anlatan WSJ haberinde, Peşmerge operasyonuna destek veren ABD öncülüğündeki koalisyona ait uçakların hava baskınlarına da dikkat çekiyor. WSJ haberinde “İŞİD’in 2014 yılında Şengal kentinin kontrolünü ele geçirmesi üzerine on binlerce Yezidi’nin aşırı unsurlarca kapana kısılması üzerine ABD’nin liderliğindeki koalisyonun örgüte karşı hava baskınlarını başlattığını” anımsatıyor.

Bunun ardında WSJ, “Cuma günü taarruzuna düzinelerce PKK’lının da katıldığına” işaret ettiği haberinde operasyon öncesi günlerce Peşmerge ile PKK arasında yaşanan tartışmaları anımsatarak sonunda operasyonda sadece “iki tarafın tanıdığı Kürt bayrağının kullanılması konusunda uzlaşıya varıldığını söylüyor. Gazete, “PKK savaşçılarına kente ilk girenler oldu ve kentin enkazla dolu sokaklarında devriye girdi. Peşmerge güçleri ise kısa bir süre sonra onları takip etti” diye yazıyor. (ANKA)

(CN/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@