Wsj'dan Kürtlere Övgü Ve Uyarı

Türkiye’deki seçimlerde HDP’nin barajı aşması ve Suriye’de YGP’nin IŞİD’le mücadelesinde elde ettiği zaferlerle Kürtlerin “muzaffer” günleri yaşadıkları belirtilirken Kürtlerin yükselişinin bölgedeki eski düzenin altüst edilişine katkıda bulunduğu yorumları yapılıyor. Wall Street Journal Gazetesinde yayınlanan yazıda “Kürtler, büyük ölçüde Batı yanlısı ve laik” gibi nitelemeler dile getirilirken olası bir “bağımsız Kürdistan” konusunda ise uyarılar yapılıyor.

Haberler 21.06.2015, 21:34
Wsj'dan Kürtlere Övgü Ve Uyarı

NEW YORK(ANKA) -  Türkiye’deki seçimlerde HDP’nin barajı aşması ve Suriye’de YGP’nin IŞİD’le mücadelesinde elde ettiği zaferlerle Kürtlerin “muzaffer” günleri yaşadıkları belirtilirken Kürtlerin yükselişinin bölgedeki eski düzenin altüst edilişine katkıda bulunduğu yorumları yapılıyor. Wall Street Journal Gazetesinde yayınlanan yazıda “Kürtler, büyük ölçüde Batı yanlısı ve laik” gibi nitelemeler dile getirilirken olası bir “bağımsız Kürdistan” konusunda ise uyarılar yapılıyor. 

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal’ın yazarlarından Ortadoğu uzmanı tanınmış gazeteci ve yazar Yaroslav Trofimov  imzalı geniş makaleye  “Zaferden çok trajediye alışmış bir halk olan Kürtler için iyi haberler zamanıdır” sözleriyle giriliyor.

“Türkiye’de siyasi kazanımlar , İslam Devletine karşı sağlanan zaferler ve Irak Kürdistan’daki özerklikle Kürtler muzaffer bir zamanı yaşıyor ve kendilerine ait bir ülkeyi düşünüyor” denilen yazıda “Dini nefretlerle tahrip edilmiş bir Ortadoğu’da Kürtler, ender rastlanan parlak bir nokta oluşturuyor ve başarı öyküsü Batı'da yeni destek ve sempati bulunuyor” sözlerini de kullanılıyor.

Yaroslav Trofimov,  bölgenin geri kalan bölümünün aksine “Kürtler'in, büyük ölçüde Batı yanlısı ve laik” olduğunu da söylüyor.

-“KÜRT PROJESİ ORTADOĞU İÇİN YENİ BİR ŞEY”-

WSJ’nın yer verdiği yazıda Paris’teki Kürt Enstitüsü Direktörü Kendal Kezan’ın “bölgenin tarihinde şimdi bir Kürt anı yaşıyoruz. Kürt projesi, çoğulculuk, demokrasi ve azınlık haklarının korunması projesidir ki bu bizim bildiğimiz Ortadoğu için yeni bir şeydir” sözleri aktarılırken ABD’nin eski Bağdat ve Şam Büyükelçisi Ryan Crocker’in değerlendirmesi de yansıtılıyor.

Halen Texas A

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@