Wsj: Washington'la Ankara Arasında Güvenlik İşbirliği Derinleşiyor

ABD’nin İncirlik’ten ilk kez havalandırdığı silahlı insansız hava araçlarıyla Suriye’de baskın düzenlemesi, ABD medyasında geniş yansıdı. Wall Street Journal Gazetesi, bu gelişmeyi “Washington ile Ankara arasında derinleşen güvenlik işbirliğinin yansıması” olarak görüyor.

Haberler 06.08.2015, 14:13
Wsj: Washington'la Ankara Arasında Güvenlik İşbirliği Derinleşiyor

NEW YORK(ANKA) – ABD’nin İncirlik’ten ilk kez havalandırdığı silahlı insansız hava araçlarıyla Suriye’de baskın düzenlemesi, ABD medyasında geniş yansıdı. Wall Street Journal Gazetesi, bu gelişmeyi “Washington ile Ankara arasında derinleşen güvenlik işbirliğinin yansıması” olarak görüyor.

WSJ, ABD’nin İncirlik’ten ilk kez silahlı insansız hava araçlarını kaldırması için  “Washington ile Ankara arasında derinleşen güvenlik işbirliğini yansıtıyor” sözlerini kullandığı haberinde, İncirlik’ten Suriye’deki hedeflere karşı düzenlenen saldırının “İslamcı militanlara karşı büyüyen ortak askeri çabayı yansıttığını” söylüyor. Gazete şöyle devam ediyor:

-“BÜYÜK KAYMANIN BİR PARÇASI”-

“Türk topraklarından baskınların başlaması, Temmuz ayında üzerinde mutabık kalınan ve Washington’un uzun bir süre çabaladığı ABD ordusuna, İslam Devleti hedeflerine saldıracak savaş uçakları ve silahlı insansız araçları havalandırmak için İncirlik Üssü’nü kullanmaya izin verilmesi yönündeki büyük kaymanın bir parçasıdır.”

WSJ,  “Türkiye ile daha yakın işbirliği, Türkiye’nin PKK’ya karşı operasyonlarını hızlandırdığı bir döneme denk düşüyor” dedikten sonra “PKK ve Suriyeli yan örgütü, İslam Devleti’ne karşı mücadelede ABD’nin en etkin savaş ortakları olarak ortaya çıktı, ABD, Avrupa Birliği ve diğer müttefikleri, on yıllarca PKK’yı terör örgütü olarak nitelemesine rağmen” yorumunu yapıyor.

“ABD’nin askeri planlamacılarının, Kuzey Irak’taki ortak komutanlık merkezi üzerinden PKK’nın Suriye’li yan örgütü YPG ile hava ve kara operasyonlarında birlikte çalıştıklarını” yazan gazete, “ABD ve AB’nin bu hafta ülkeyi daha fazla istikrarsızlaştırmamak için Türkiye’den PKK’ya karşı operasyonlarını yumuşatmasını istediklerini” de söylüyor.

-“TÜRKİYE’NİN DE İŞİD’E KARŞI HAVA GÜCÜNÜ KULLANMASI BEKLENİYOR”-

WSJ, Pentagon’a atfen savaş uçaklarının henüz İncirlik’e ulaşmadığını ancak önümüzdeki haftalarda ulaşmasının beklendiğini de belirtiği haberinde “Türkiye’nin Suriye’deki İslam Devleti’ne karşı baskınlar için kendi hava gücünü kullanması bekleniyor” sözlerini de kullanıyor. (ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@