Wsj: Türkiye'de Yaşanan Şiddet, İktidar Partisine Çoğunluğu Geri Kazanmada Yardımcı Olabilir

Türkiye’de yaşanan şiddetin milliyetçi duyguları körükleyerek iktidar partisinin 7 Haziran seçiminde kaybettiği çoğunluğu geri kazanmasına yardımcı olabileceği yorumları yapılıyor.

Haberler 30.07.2015, 19:44
Wsj: Türkiye'de Yaşanan Şiddet, İktidar Partisine Çoğunluğu Geri Kazanmada Yardımcı Olabilir

NEW YORK(ANKA) – Türkiye’de  yaşanan şiddetin milliyetçi duyguları körükleyerek iktidar partisinin 7 Haziran seçiminde kaybettiği çoğunluğu geri kazanmasına yardımcı olabileceği yorumları yapılıyor. Ancak bu yöndeki değerlendirmeleri paylaşan Wall Street Journal Gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “geleneksel Türk milliyetçiliğine kucak açmasının, AKP’nin geri kalan Kürt seçmenlerinin HDP’ye kaymasına yol açarak geri tepebileceğini” düşünüyor.

Wall Street Journal, Türkiye’de ihtilafların arasında milliyetçi duyguların yükselmesinin “AKP’nin lehinde” olabileceği görüşlerine vurgu yaptığı haber analizine “Geçen aydaki parlamento seçimlerinde çoğunluğunu kaybeden, Türkiye’nin hükümeti, Kürt militanlarına ve İslam Devletine yönelik yeni iki cepheli savaşını teröre karşı gecikmiş bir tepki olarak değerlendiriyor. Ama yurt içi siyasetinin oluşturduğu üçüncü cephede ise bu şiddet Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisinin yeniden kontrolü (çoğunluğu) elde etmesine yardımcısı olabilir” gibi savları dile getiriyor. 

Erken seçim olasılığına dikkat çektikten sonra analistlerin “Kan dökülürken milliyetçi duygularda bir yükseliş ve hükümetin Kürt siyasi düşmanlarına yönelik bir bastırması AKP’nin yeni bir seçimdeki şansını güçlendirebileceğini” söylediklerine dikkat çekiliyor.

“İki puanlık bir kayma, AKP’nin çoğunluğunu geri kazanmasını sağlarken partinin potansiyel koalisyon ortaklarının basın özgürlüğü, yolsuzluklar ve dış politika konularında talep ettikleri tavizleri gereksiz kılabilir” diyen gazete, böyle bir durumun ayrıca Erdoğan’ın başkanlık planlarının ilerlemesine de olanak sağlayabileceğini yazıyor.

Ancak ABD’li gazete, “Erdoğan’nın milliyetçi oyları çekmeye yönelik olarak geleneksel Türk milliyetçiliğine kucak açması, AKP’nin geri kalan Kürt seçmenlerinin HDP’ye kaymasına yol açarak geri tepebilir” uyarısını da yaptığı haberinde, Türkiye’de yaşanan şiddet olaylarına da vurgu yapıyor.

Bunun üzerine Türkiye’nin IŞİD ve PKK üslerine başlattığı hava baskınlarına dikkat çekilen haberde  “Ancak şimdiye kadar hava baskınları ve gözaltılar İŞİD’ten çok Kürtleri hedef aldı. Ateşkes tamamen çökerken,  bu PKK’nın son günlerde bir dizi yeni saldırılarda bulunmasına yol açtı” yorumu da yapılıyor.(ANKA)

(CN/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@