Wsj: Türk Hükümeti Ve Kürt İsyancılar Gittikçe Şahinleşiyor

NEW YORK (ANKA) – 1 Kasım seçim sonrası PKK’nın ateş kese son verdiğini ilan etmesi yurt dışı...

Haberler 06.11.2015, 10:55
Wsj: Türk Hükümeti Ve Kürt İsyancılar Gittikçe Şahinleşiyor

NEW YORK (ANKA) – 1 Kasım seçim sonrası PKK’nın ateş kese son verdiğini ilan etmesi yurt dışında da dikkati çekti.  Bu gelişmeyi “Türkiye’deki Kürt isyancıları savaş haline döndü” sözleriyle duyuran Wall Street Journal gazetesi, “Hem hükümet hem de militanlar, gittikçe daha şahin bir tavır alıyor” yorumunu yaptı.

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, “Kürt isyancılar, seçimde ezici bir zafer elde etmiş olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın militanların köklerini kazıma sözünü vermesinden bir gün sonra Perşembe günü Türk kuvvetlerine karşı taarruz operasyonlarına döneceklerini söylediler” sözleriyle girdiği haberinde şöyle dedi:

“Hükümetin ve isyancıların savaşa koşulsuz biçimde dönüş yapması, 40 binden fazla kişinin ölümüne neden olan 30 yıllık ihtilafta barışçıl çözüm umutlarını azaltıyor. “

WSJ, PKK’nın 10 Ekim’de HDP’nin 1 Kasım seçimindeki şansını artırmak amacıyla saldırıları durduracağını açıklamakla birlikte savaşmayı, ancak Türk ordusunun operasyonlara son vermesi durumunda sonlandıracağını söylediğini anımsattı. Gazete, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin seçimden sonra PKK’ya karşı hem Güneydoğu’da hem de Kuzey Irak’ta hava baskınlarını gerçekleştirdiğine dikkat çekti. WSJ, "AKP yetkilileri, partinin Pazar günü ses getiren zaferini, terörün reddi, istikrar talebi ve Kürt sorununu askeri yollardan çözmeye yönelik yeni bir girişim için yetki olarak yorumladı” değerlendirmesinde bulundu. (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@