Wsj: Türk Ekonomisi Kargaşaya Rağmen Direncinin Sayesinde Hızlı Büyüdü

NEW YORK(ANKA) – Türk ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde &ld...

Haberler 11.09.2015, 13:05
Wsj: Türk Ekonomisi Kargaşaya Rağmen Direncinin Sayesinde Hızlı Büyüdü

NEW YORK(ANKA) – Türk ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde “kargaşaya rağmen” beklentiler üzerinde bir büyüme göstermesi, yurt dışında da dikkat çekti. ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, “siyasi belirsizlik, güvenlik tehditleri ve küresel finansal kargaşanın baskısı” altındaki Türkiye’nin hızlı bir büyüme elde etmesini,  ekonomisinin “direnci”nin bir göstergesi olarak görüyor.

WSJ, “Türk ekonomisi, kargaşaya rağmen hızlı büyüdü” başlıklı haber analizinde hızlı büyümede tüketici ve kamu harcamalarının etkili olduğunu belirttiği haberine “Türkiye’nin ekonomik büyüme, bu yılın ikinci çeyreğinde hızla artarak siyasi belirsizlik, güvenlik tehditleri ve küresel finansal kargaşanın baskısı altındaki başlıca bir yükselen piyasanın direncine vurgu yapıyor” sözleriyle giriyor.

Türkiye’de büyümenin ikinci çeyrekte yüzde 3.8’yi bulduğuna dikkat çeken gazete, büyümeyi hızlandıran faktörler olarak, "son iki yılın en hızlı artış” gösteren tüketici harcamaları ile Haziran genel seçimi öncesi yükselen devlet harcamalarını” gösterdi.

Buna karşın analistlerin “güçlü büyüme devam edemeyebilir” uyarılarına yer verildiği haberde Londra’daki Capital Economics’ten yükselen piyasalar uzmanı William Jackson’un verilerin ekonomi için pek rastlanmayan iyi bir haber oluşturduğunu belirterek, “Ancak, bunun muhtemelen sadece geçici bir soluk aldırma olacağını düşünüyoruz” dedi.

-“BELİRSİZLİK ARASINDA İKİ CEPHELİ SAVAŞ”-

Gazete de “Haziran seçiminden sonra koalisyon kurma çabalarının sonuçsuz kalması üzerine Türkiye’nin ekonomik görünümünün keskin bir biçimde kötüleştiğini” belirttikten sonra 1 Kasım’da yeniden bir seçim olacağını anımsatarak “Belirsizlik arasında Türkiye’nin geçici hükümet, İslam Devleti ve Kürt isyancılarına karşın iki cepheli savaş açtı” yorumunu yapıyor.

Bunun ardından Türkiye’de yaşanan şiddete dikkat çeken gazete, Ağustos ayında tüketici güveninin 2009 krizinden bu yana en düşük düzeyine gerilediğini, imalat sanayinin yavaşladığını, enflasyonun ise yeniden yükselmeye başladığını söylüyor.

WSJ, borsa ve devlet tahvilleri ve Türk lirasındaki olumsuz gelişmelere de işaret ederken Merkez Bankası’nın faiz artırma zorunda kalacağının düşünüldüğünü anlattığı haberinde Bank of Montreal analisti Stephen Gallo’nun Türk lirasının “kötüleşen risk iştahının baskısının altında olduğunu” belirtirken sarfettiği “Türkiye hala büyük bir siyasi karışıklık içinde” sözleri aktarılıyor.

-“KASIM’DAN SONRA SİYASİ ÇIKMAZ ÇÖZÜLÜRSE …”

Buna karşın Nomura’nın yükselen piyasası uzmanı Tim Ash ise “Türkiye’nin temel hikayesi o kadar kötü değil.  Türk piyasaları hızlı bir dönüş gerçekleştirebilir eğer Kasım ayındaki yeni seçimden sonra siyasi çıkmazın çözüldüğünü görürsek” değerlendirmesini yaptı. (ANKA)

(CN/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@