Wsj: Suruç Saldırısı Türkiye'nin ‘Kırılganlığı'na İlişkin Kaygı Yarattı

Wall Street Journal, Suruç saldırısını, Mayıs 2013’den bu yana Türkiye’nin Suriye sınırında meydana gelen “en kötü saldırı” olarak nitelerken Başbakan Davutoğlu’nun partisinin \"İŞİD’i desteklediği” suçlamalarını reddettiğini, hükümetin son haftalarda IŞİD’e yönelik önlemleri arttırdığını kaydetti.

Haberler 22.07.2015, 23:42
Wsj: Suruç Saldırısı Türkiye'nin ‘Kırılganlığı'na İlişkin Kaygı Yarattı

NEW YORK (ANKA) – Kanlı Suruç saldırısını irdeleyen yabancı basın organlarından Wall Street Journal gazetesi, Mayıs 2013’ten bu yana Türkiye’nin Suriye sınırında meydana gelen “en kötü” saldırı olarak nitelediği olay için “Türkiye’nin kırılganlığına ilişkin kaygıyı yarattı” yorumunu da yaptı.

ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal,  Suruç saldırısı ile ilgili yapılan çalışmaların sonucunda bir zanlının kimliğinin belirlendiğine işaret ederek girdiği haberinde “Saldırı Mayıs 2013’ten bu yana Türkiye’nin Suriye sınırında meydana gelen en kötü saldırı olup Türkiye’nin hem Suriye hem de Irak’tan bir sıçramaya kırılganlığına ilişkin kaygıyı yarattı” diye yazdı.

“Uzun bir süre iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), çoğunluğu kazanamadığı Haziran seçimlerinden bu yana zayıfladı gibi" görüşünü dile getiren gazete partinin halen 2002 yılından bu yana ilk koalisyon hükümeti kurmaya çalıştığını da anlattı.

Haberde hükümeti eleştirenlerin, Türkiye’nin  “yabancı savaşçıların sınırından geçmelerini önlemek için yeterli çaba göstermediğini, Esad rejimiyle savaşan isyancılara verdiği desteğin İslam Devleti’ni cesaretlendirdiğini" de savundukları belirtildi.

WSJ, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ise partisinin "IŞİD’i desteklediği” suçlamalarını reddettiğini anlattıktan sonra hükümetin son haftalarda gruba yandaş olduğundan şüphalenilen kişilere yönelik önlemler arttırdığını, IŞİD üyesi oldukları iddia edilen çok sayda kişinin gözaltına alındığını, cihatçı sitelerin kapatıldığını ve IŞİD ile mücadeleyi görüşmek üzere ABD muhataplarıyla toplantılar yapıldığını bildirdi. (ANKA)

(CN/ORH) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@